Τον λύγισε η κούραση

Παίξε στοίχημα με τη Nokibet.gr στη μεγαλύτερη ποδοσφαιρική γιορτή του πλανήτη! Πάρε bonus εγγραφής 100% ως 100€!

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ –ΑΠΟΣΤΟΛΗ: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΕΛΑΓΙΕΣ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στον τελευταίο του αγώνα στο τουρνουά της Νυρεμβέργης με 92-74 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, όμως παρόλα αυτά πήρε το κύπελλο.  Οι «ερυθρόλευκοι» εκτός από την ομάδα του Ισραήλ είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση, ειδικά μετά τα συνεχόμενα δύσκολα φιλικά που έχουν παίξει.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα λοιπόν λύγισαν στην τέταρτη περίοδο από την Μακάμπι και σε συνδυασμό με τα νεύρα της κούρασης, δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να ανταπεξέλθουν. Όπως και να έχει αυτή η ήττα μόνο ευεργετική  μπορεί να είναι για τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας, γιατί μέσα από αυτήν την αναμέτρηση μπορούν να βγάλουν αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Σπανούλης με 17 πόντους, ενώ ο Πρίντεζης ακολούθησε με 15 πόντους.

Οι Πειραιώτες, παρά το ξάφνιασμα στο ξεκίνημα του ματς από τη Μακάμπι, κατάφεραν και ισορρόπησαν το ματς, μετατρέποντας το αρχικό 4-7 σε 9-7. ΟΙ Πειραιώτες κτύπησαν στη ρακέτα, με ντράιβ του Σπανούλη και τον Ντόρσεϊ, ενώ ο Αντιτς είχε λύσεις από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα διαφορά με 16-11, με τους Παπανικολάου και εν συνεχεία Περπέρογλου, για να κλείσει εν τέλει το 1ο δεκάλεπτο με 27-20. Εχασαν βολές (5/8) οι «ερυθρόλευκοι» στο α΄δεκάλεπτο, αλλά είχαν μοιράσει 7 ασίστ και σε γενικές γραμμές η άμυνά τους ήταν καλή.

Η εικόνα βέβαια, άλλαξε άρδην στο β’ δεκάλεπτο… Η Μακάμπι μείωσε γρήγορα σε 34-30, με τον Ολυμπιακό να κάνει αρκετά λάθη και να παίρνει βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Ο Σπανούλης ξεμπούκωσε την ομάδα, κάνοντας το 43-37 (σκορ ημιχρόνου κιόλας), ωστόσο οι Πειραιώτες σε 10 λεπτά, είχαν προλάβει να κάνουν 6 λάθη και να μοιράσουν μόλις 2 ασίστ, προκαλώντας τις εύλογες φωνές και έντονες παρατηρήσεις του Μπαρτζώκα.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του 2ου μέρους, παρουσίασε μεταπτώσεις… Ξεκίνησε καλά, έκανε το 48-40, ωστόσο επέτρεψε στη Μακάμπι να μειώσει σε 48-47 αλλά και να προσπεράσει στο σκορ. Μία περίοδος που δεν βγήκαν πολλά πράγματα για τους Πειραιώτες, ήταν άστοχοι και έκαναν λάθη. Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που έδωσε λύσεις απ-ό τα 6.75μ. με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανακτήσει τα ηνία στο σκορ με 54-51, ωστόσο δεν υπήρξε διάρκεια. Με τον Λόγκαν η Μακάμπι έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 2-9, διαμορφώνοντας το σκορ σε 56-60, με τον Περπέρογλου να μειώνει με τη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου σε 60-61!

Η κούραση ήταν εμφανής… Είχε φανεί από την αρχή του ματς, ωστόσο έγινε αισθητή όταν ξεκίνησαν να ασχολούνται πολύ με τους διαιτητές. Οι ρέφερι έκαναν κάποια λάθη, όπως όταν μάτωσε ο Αντιτς από κτύπημα στο πρόσωπο, δεν έδωσαν τίποτα και αντί αυτού έδωσαν τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα για διαμαρτυρία. Η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και ξεκίνησε να παίρνει διαφορά (60-69 και 62-71) στο σκορ. Σπανούλης και Μαυροειδής αντέδρασαν από πλευράς Ολυμπιακού, μείωσαν σε 67-73, ωστόσο περισσότερο ασχολούνταν με τους ρέφερι παρά με το ματς. Ο έλεγχος χάθηκε παντελώς, το πνεύμα ήθελε, το σώμα αδυνατούσε να ακολουθήσει και εύλογα ήρθε το βαρύ 74-92, το οποίο όμως είναι καλό που ήρθε τώρα. Δεν παίζει κανένα ρόλο η ήττα, όπως το αυτό επισημαίναμε και για τις νίκες… Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν αρκετά. Έπρεπε να έρθει για διαχειριστούν τα κακώς κείμενα, τώρα στην προετοιμασία και όσο υπάρχει χρόνος.

Τα Δεκάλεπτα: 27-20, 43-37, 60-61, 74-92.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Άντιτς 5(1), Σπανούλης 17(3), Περπέρογλου 5, Ντόρσεϊ 6, Σλούκας 6, Μαυροειδής 8, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 11(2), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 1, Κατσίβελης 1

ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (Μπλατ): Τζέιμς 7, Χίκμαν 19(1), Ροτ 6(1), Πνίνι 7(1), Κάνερ-Μέντλεϊ 8, Λόγκαν 15(3), Σερμαντίνι 14, Άτερ 2, Ιτάι , Λάντεσμπεργκ 14

POPULAR TAGS

Aλλα θέματα

Με κορυφαίο τον Πρίντεζη

20/08/2014 - 23:06

Με 12 πόντους του διεθνούς φόργουορντ του Θρύλου, η Εθνική επιβλήθηκε 70-56 της Τουρκίας.