Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους «8» του Champions League έκανε η Μπενφίκα, η οποία κέρδισε με 1-0 την Ντόρτμουντ. Οι Πορτογάλοι «χτύπησαν» με τον Κώστα Μήτρογλου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και πέτυχαν μια πολύ μεγάλη νίκη.

Ο πρώην επιθετικός του Ολυμπιακού και νυν της Μπενφίκα, σκόραρε στο 49ο λεπτό  της αναμέτρησης και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο διεθνής στράικερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μπενφίκα και απέδειξε για μια ακόμα φορά ότι είναι δεινός σκόρερ.

Ο Μήτρογλου, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 75’ όταν και αντικαταστάθηκε από τον Ραούλ Χιμένεθ. Οσον αφορά στους Φέισα και Σάμαρη, ο πρώτος ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Ελληνας μέσος παρέμεινε στον πάγκο.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Παρί Σεν Ζερμέν μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το υποτιθέμενο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα. Οι Γάλλοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και διέλυσαν με 4-0 τους Μπλαουγκράνα. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πρώην Μαδριλένος, Ντι Μαρία, ο οποίος σκόραρε στο 18’ και στο 55’. Τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Ντράξλερ και Καβάνι στο 40’ και στο 71’ αντίστοιχα.