Ο... έλεγχος των Νέων

Σάββατο, 13 Οκτωβρίου 2012 - 00:38

Οι ποδοσφαιριστές των Νέων του Ολυμπιακού μέχρι τώρα έχουν δώσει συνολικά επτά επίσημους αγώνες τόσο στην Ελλάδα στο πρωτάθλημα της Superleague K20 όσο και στην Ευρώπη στη διοργάνωση του NextGen Series. Σε αυτά τα ματς ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά, Μπερντ Στορκ, φαίνεται ξεκάθαρα ποιους ποδοσφαιριστές έχει προορίσει για τον βασικό κορμό των «ερυθρόλευκων» όπως και άλλα ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία. Δύο ποδοσφαιριστές είναι αυτοί οι οποίοι δεν έχουν χάσει ούτε ένα λεπτό συμμετοχής μέχρι τώρα από τους αγώνες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ο λόγος για τους Κώστα Ρουγκάλα και Πίντο Λεάντρο. Οι δύο κεντρικοί αμυντικοί του Θρύλου έχουν αγωνιστεί σε όλες τις αναμετρήσεις, αφού και στα επτά ματς έχουν παίξει ως βασικοί και δεν έχουν χάσει ούτε ένα λεπτό συμμετοχής. Αυτός ο οποίος ακολουθεί είναι ο Βασίλης Καραγκούνης. Ο δεξιοπόδαρος αμυντικός του Ολυμπιακού έχει παίξει συνολικά σε 604 λεπτά και έχει γίνει μόλις σε ένα ματς αλλαγή και αυτό ήταν με τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας, όταν οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει με 2-0 και στη θέση του είχε παίξει ο Πραξιτέλης Βούρος, ματς στο οποίο είναι και η μοναδική του μέχρι τώρα συμμετοχή σε αγώνα του Θρύλου.

Από εκεί και πέρα, ο Νίκος Ιωαννίδης είναι αυτός ο οποίος ακολουθεί με 586 λεπτά συμμετοχής και έχει γίνει επίσης μόλις μία φορά αλλαγή. Και ήταν στον αγώνα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο εκτός έδρας, το πρώτο επίσημο ματς των Νέων, και από τότε δεν έχει χάσει ούτε λεπτό. Τη θέση του να σημειωθεί πως είχε πάρει ο Νίκος Βέργος, ο οποίος επίσης δεν έχει παίξει σε άλλον αγώνα των Νέων του Ολυμπιακού.