Λύτρωση με Μανθάτη

Σάββατο, 8 Φεβρουαρίου 2014 - 15:07

Μπορεί να μην ήταν τελικά τόσο άνετη η νίκη των Εφήβων του Θρύλου με 2-1 επί του Ατρομήτου, πήραν, πάντως, αυτό που ήθελαν και με 43 βαθμούς δεν έχουν κανέναν λόγο να ανησυχούν, καθώς βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας, μάλιστα και αγώνα λιγότερο από τον δεύτερο Εργοτέλη.

Οι παίκτες του Θρύλου πίεσαν από την αρχή την αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση. Η πίεση προς τα αντίπαλα καρέ δεν μειώθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και επειδή ο αντίπαλος δεν βγήκε από τα καρέ του, ο Θρύλος μπόρεσε να ανοίξει το σκορ.

Ο Κιρτζιαλίδης κινήθηκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Παπανικολάου, που αφού προσποιήθηκε, δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον Θρύλο στο 77'. Δυστυχώς, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος ισοφάρισε σε 1-1 με τον Παπαδόπουλο, αλλά την τελευταία λέξη την «είπε» ο Μανθάτης.

Έκανε μια φανταστική ενέργεια από τα αριστερά, τους πέρασε όλους και έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Ατρομήτου, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στο 83'.

Η εξέλιξη του αγώνα

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

90'+ Τέλος αγώνα. Ολυμπιακός-Ατρόμητος 2-1.

90'+ Ο Ντάσης πήρε τη θέση του Μανθάτη.

83' ΓΚΟΛ! 2-1 για τον Ολυμπιακό. Απίστευτη γκολάρα του Μανθάτη μετά από ατομική προσπάθεια. Μπήκε από τα αριστερά, δεν τον σταμάτησε κανείς και κατάφερε να δώσει κεφάλι στο σκορ για τον Θρύλο.

81' Δυστυχώς η χαρά των «ερυθρόλευκων» δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε σε 1-1.

77' ΓΚΟΛ! 1-0 για τον Θρύλο. Επιτέλους ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ, καθώς παίζει μονότερμα τον Ατρόμητο. Ο Κιρτζιαλίδης κινήθηκε από δεξιά και έδωσε στον Παπανικολάου. Ο τελευταίος έκανε την προσποίηση αρχικά και το σουτ στη συνέχεια, για να κάνει το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

62' Χαντζάρας, Παπουτζίδης αποχώρησαν και τη θέση τους πήραν οι Γιαννόπουλος, Κιρτζιαλίδης αντίστοιχα.

54' Τη θέση του Αμαραντίδη πήρε ο Αράπης.

46' Το δεύτερο μέρος άρχισε.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45' Τέλος Α' μέρους. Ολυμπιακός-Ατρόμητος 0-0.

39' Εξακολουθεί να πιέζει ο Θρύλος, αλλά δεν έχει σημειώσει ακόμα το γκολ.

32' Σπουδαία ευκαιρία για τον Ατρόμητο, αλλά ο Κατσιμήτρος κατάφερε να διώξει στο τετ-α-τετ.

27' Καλύτερος ο Ολυμπιακός, πιέζει την αντίπαλη εστία, αλλά ακόμα δεν έχει καταφέρει να ανοίξει το σκορ.

1' Το ματς άρχισε.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κατσιμήτρος, Τόλι, Νιάρρος, Βελέντζας, Πεχλιβανίδης, Παπανικολάου, Μανθάτης (90'+ Ντάσης), Χρήστου, Αμαραντίδης (54' Αράπης), Παπουτζίδης (62' Κιρτζιαλίδης), Χαντζάρας (62' Γιαννόπουλος).

Νίκη με Ψυχογιό!

Οι Νέοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 1-0 εκτός έδρας της Βέροιας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τσέκαραν τον Σπανίδη

Συνεχίζονται οι δοκιμές από την ακαδημία του Ολυμπιακού, με παίκτες απ’ όλη την Ελλάδα.

Ανώτερος, «πάτησε» τον ΠΑΟ!

Οι Παίδες του Ολυμπιακού νίκησαν με 3-0 τον ΠΑΟ στο Ρέντη, για την 5η αγωνιστική του 3ου γύρου του πρωταθλήματος.