Ο νόμος του ποδοσφαίρου

Κυριακή, 15 Μαρτίου 2015 - 17:26

Όταν έχεις την κατοχή, τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέρνεις να σημειώσεις το γκολ, τότε «μιλάει» ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Κάπως έτσι εξελίχτηκε η αναμέτρηση των Παίδων του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟ. Νικητές αναδείχτηκαν με 1-0 οι «πράσινοι», αλλά ο αγώνας ήταν μονόλογος της ομάδας του Ολυμπιακού και δη στο Β' μέρος.

Ευκαιρίες, κατοχή, όλα τα είχαν οι Πειραιώτες, απλά τους έλειψε το γκολ, το οποίο επετεύχθη από τον ΠΑΟ στο 77ο λεπτό, όταν ο Χριστοδούλου πέρασε και τον Νικοπολίδη και έκανε το 0-1. Μπήκε και σε ένα σημείο στο οποίο δεν υπήρχε χρόνος για τους Πειραιώτες, οι οποίοι έχασαν, αλλά είναι στις κορυφαίες θέσεις.

Έκαναν καλό παιχνίδι, ο ΠΑΟ από τη μεριά του το μόνο που μπόρεσε να κάνει, ήταν να παίξει μαζική άμυνα και δυστυχώς για τους Πειραιώτες, η τακτική του ΠΑΟ τελικά επικράτησε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

80' Τέλος αγώνα. Ολυμπιακός-ΠΑΟ 0-1.

78' Ο Νεοφυτίδης έδωσε τη θέση του στον Φυτόπουλο.

77' Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΟ κάνει το 0-1. Ο Χριστοδούλου πέρασε τον Νικοπολίδη και άνοιξε το σκορ στο Ρέντη.

73' Ο Καριμπίδης αντικατέστησε τον Βοΐλη.

68' Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσιριγώτης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά το τέρμα έδιωξε...

63' Τη θέση του Κατσούκη πήρε ο Γαλούπης.

59' Σουτ του Τσιριγώτη από το ύψος της περιοχής, άουτ η μπάλα.

56' Ο Οικονομίκος πήρε τη θέση του Ζώτου.

50' Σουτ του Βοΐλη έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.

41' Το δεύτερο μέρος άρχισε.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

40' Τέλος Α' μέρους. Ολυμπιακός-ΠΑΟ 0-0.

35' Ο ΠΑΟ παίζει εντελώς αμυντικά. Δεν έχει κάνει καμία ευκαιρία στα καρέ του Ολυμπιακού, ο οποίος από τη μεριά του δεν μπορεί να βρει ελεύθερους χώρους, λόγω της μαζικής άμυνας των φιλοξενούμενων.

21' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσούκη, μπλόκαρε το τέρμα.

20' Ο Ολυμπιακός είναι αυτός που ελέγχει το ματς και έχει την κατοχή, αλλά δεν έχει δημιουργήσει, όμως, κάποια ευκαιρία ακόμα.

1' Ο αγώνας άρχισε.

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Μαργαρίτης, Ιτσκάρας, Παπαδόπουλος, Ράμα, Ζώτος (56' Οικονομίκος), Βοΐλης (73' Καριμπίδης), Κατσούκης (63' Γαλούπης), Σουράνης, Τσιριγώτης, Νεοφυτίδης (78' Φυτόπουλος)

ΠΑΟ: Πογιάννης Μ, Παλασκώνης, Μανιδάκης, Ζωγραφάκης, Πογιάννης Χ, Σπίνος, Κουτζής (71' Βενέτης) , Καλομοίρης, Σούλτσε (41' Δουγένης), Σκεντεράι, Χριστοδούλου

Η ομάδα του Γιώργου Παπακωστούλη προηγήθηκε με 2-1, αλλά ισοφαρίστηκε στο φινάλε από τον Απόλλωνα.

«Η ομάδα κυριάρχησε»

Ο τεχνικός της ομάδας Παίδων του Ολυμπιακού, Τάσος Θέος, έμεινε ευχαριστημένος από τις προσπάθειες των παικτών του.

Δύο στον Απόλλωνα η Κ14

Καλό ποδόσφαιρο από την ομάδα του Νίκου Τοπολιάτη στον Κόκκινο Μύλο και νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα.