Πρώτοι και μαθηματικά

Παρασκευή, 17 Απριλίου 2015 - 20:18

Την πρώτη θέση στον όμιλό τους κατέλαβαν και μαθηματικά οι Έφηβοι του Ολυμπιακού. Οι πιτσιρικάδες του Δημήτρη Μαυρογενίδη αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, συνέτριψαν το απόγευμα της Παρασκευής τον Λεβαδειακό με 5-0 για τη όγδοη αγωνισιτκή του τρίτου γύρου και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 12 πόντους από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης.

Πλέον, προετοιμάζονται για το Final-4 , όπου και θα κρίνει τον φετινό πρωταθλητή.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο ματς αποσκοπώντας στην επίτευξη ενός γρήγορο τέρματος.

Η υπεροχή των «ερυθρόλευκων» απέφερε καρπούς για πρώτη φορά στο 23΄’ όταν ύστερα από όμορφη πάσα του Κηπουρού ο Κουγιός με ψύχραιμο σουτ έγραψε το 1-0.

Πριν καλά – καλά προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι από το εις βάρος τους γκολ, που δέχθηκαν, ο Θρύλος ζευγάρωσε τα τέρματά του. Ο Ντάι έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Τσιλίκης το 2-0.

Στο 37’ έγινε το 3-0. Ο Χρήστου έδωσε ωραία πάσα στον Τσιλίκη, που έκανε το 3-0 για τους Πειραιώτες.

Η διαφαινόμενη νίκη των πιτσιρικάδων του Δημήτρη Μαυρογενίδη απέκτησε διαστάσεις θριάμβου στο 48’ όταν ο Κουγιός πάσαρε στον Βάρκα και ο τελευταίος με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κιρτζιαλίδης στο 75’΄έπειτ από σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Λεβαδειακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα , αφού στο 86’ αποβλήθηκε ο Κουλέ με δεύτερη κίτρινη.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Γαβαλάς (57' Σταματόπουλος), Ντάι, Φουάσης, Θυμιανός, Πριόνας, Χρήστου, Κουγιός Πέτσης (52' Σπυριδάκης), Τσιλίκης (52' Δερμιτζάκης), Κηπουρός (67' Κιρτζιαλίδης), Βάρκας (59' Τσίρμπας)

Η εξέλιξη του αγώνα

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

86' Με δέκα θα τελειώσει το ματς ο Λεβαδειακός, αφού ο Κουλέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

76' ΓΚΟΛ! 5-0 για την ομάδα του Ολυμπιακού. Ο Κιρτζιαλίδης σούταρε μέσα από την περιοχή και έκανε το 5-0.

67' Ο Κιρτζιαλίδης αντικατέστησε τον Κηπουρό.

59' Ο Βάρκας παραχώρησε τη θέση του στον Τσίρμπα.

57' Ο Σταματόπουλος πήρε τη θέση του Γαβαλά.

52' Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Τσιλίκης και Πέτσης, έδωσαν τις θέσεις τους στους Δερμιτζάκη και Σπυριδάκη αντίστοιχα.

48' ΓΚΟΛ! 4-0 για τον Ολυμπιακό. Με τον καλύτερο τρόπο άρχισε το δεύτερο μέρος για τον Θρύλο. Ο Κουγιός πάσαρε κάθετα στον Βάρκα, που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

46' Το δεύτερο μέρος άρχισε.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45' Τέλος Α' μέρους. Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 3-0.

44' Κουγιός και Βάρκας έπαιξαν το 1-2 και ο πρώτος μπόρεσε να κάνει το σουτ, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος πορτιέρο.

37' ΓΚΟΛ! 3-0 για την ομάδα του Ολυμπιακού. Ο Χρήστου έδωσε ωραία πάσα στον Τσιλίκη, που έκανε το 3-0 για τους Πειραιώτες, που πλέον δείχνουν να «καθαρίζουν» το ματς.

27' Ο Βάρκας γυρίζει στον Τσιλίκη, ο οποίος στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τρομερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

25' ΓΚΟΛ! 2-0 για τον Ολυμπιακό. Γρήγορα γρήγορα το 2-0. Ο Ντάι έκανε τη σέντρα και με κεφαλιά ο Τσιλίκης το 2-0.

23' ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα του Ολυμπιακού. Ο Κηπουρός έδωσε στον Κουγιό, που με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ για τον Θρύλο.

17' Καλό σουτ του Κουγιού έξω από την περιοχή, άουτ.

15' Ο Ολυμπιακός έχει τον έλεγχο της μπάλας, αλλά ακόμα δεν έχει βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

1' Ο αγώνας άρχισε.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Κυριακή (13:00) στο Ρέντη την ομάδα της Βοιωτίας σ' αγώνα της 31ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K20.

Ήττα με 2-1 από την Μπεσίκτας

Σε φιλικό αγώνα που «φιλοξενήθηκε» το πρωί της Παρασκευής στη Ρόδο η Κ13 του Ολυμπιακού ηττήθηκε με 2-1 από την Μπεσίκτας.