250% περισσότερα γκολ στα β΄ ημίχρονα!

Σάββατο, 13 Ιανουαρίου 2018 - 18:47

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Όσο η ομάδα κερδίζει, δεν μπορείς να πεις και...πολλά-κι ας είναι…Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάϊντ!

Γιατί είναι πραγματικά…επιστημονικής φαντασίας το φαινόμενο να «πετάει» όλα της τα α΄ ημίχρονα εδώ κι ένα ολόκληρο δίμηνο!!! Ακόμη και με τον Πλατανιά στην ρεβάνς μίας τελειωμένης από το πρώτο ματς πρόκρισης στο Κύπελλο.

Ρίξτε μία ματιά στα αποτελέσματα του Ολυμπιακού σε αυτό το διάστημα (στην παρένθεση είναι το σκορ στο ημίχρονο)…

Με Πλατανιά μέσα 2-0 (0-0)

Μιλάμε για 11 παιχνίδια, στα οποία ο Ολυμπιακός στο α΄ ημίχρονο πέτυχε 4 γκολ και στο β’ 18!!! Δηλαδή, 250% πάνω!!!

Σε αυτά τα 11 παιχνίδια, ο Ολυμπιακός κέρδιζε στο ημίχρονο μόλις τα δύο (το ένα με τον Κισσαμικό…)! Στα έξι ήταν ισόπαλος και στα τρία έχανε. Στο δε τέλος, κέρδισε στα οκτώ, έφερε μία ισοπαλία (με τον Κισσαμικό!) και έχασε τα δύο, τα πιο δύσκολα, στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Και ουσιαστικά πρόκειται για φαινόμενο που ισχύει από την αρχή της σεζόν, απλά όσο προχωράνε τα παιχνίδια το βλέπουμε και πιο έντονα: Και στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός ήταν ισόπαλος στο ημίχρονο! Στα τέσσερα πιο πρόσφατα, με 0-0!!!

Πάντως, η ποδοσφαιρική λογική λέει ότι δεν μπορεί να συνεχιστεί αυτό το πράγμα…