«Πάρτι» για Μπάγερν και Ρεάλ

Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017 - 23:52

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή τους στους «8» του Champions League έκαναν Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου, οι οποίες επικράτησαν των Νάπολι και Αρσεναλ με 3-1 και 5-1 αντίστοιχα.

Στον αγώνα που διεξήχθη στην Γερμανία, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε την Αρσεναλ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Το σκορ άνοιξε στο 11’ ο Ρόμπεν, με τον Σάντσες να ισοφαρίζει στο 30’ σε 1-1. Το δεύτερο γκολ της Μπάγερν πέτυχε ο Λεβαντόφσκι στο 53’, με τον Τιάγκο να σκοράρει δύο φορές μέσα σε 7 λεπτά (56’, 63’) και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των Βαυαρών. Το τελικό 5-1 έκανε ο Μίλερ στο 88'

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Νάπολι αν και προηγήθηκε στο 8ο λεπτό με τον Ισίνιε, τελικά δεν κατάφερε να αποφύγει τη βαριά ήττα πλέον δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα ενόψει του επαναληπτικού στην Ιταλία. Η Ρεάλ Μαδρίτης στο 18’ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπενζεμά, ενώ στο 49’ ο Κρόος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 54’ ο Κασεμίρο διαμόρφωσε το 3-1.