Ντουντούκα
Ο Θρύλος με κόσμο στην Κρήτη, στο δεύτερό του σπίτι!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Η δράση στο Europa League

Η δράση στο Europa League
Παρασκευή, 10 Αυγούστου 2018 - 01:48

Οι πρώτες αναμετρήσεις για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League διεξήχθησαν το βράδυ της Πέμπτης και σε μεγάλο βαθμό, η κατάσταση ξεκαθάρισε σε ό,τι αφορά τις ομάδες που θα περάσουν στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Στην πλειοψηφία των αναμετρήσεων, τα φαβορί νίκησαν και έβγαλαν… εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Οι εκπλήξεις, όμως, είναι πάντα μέσα στο πρόγραμμα.

Και το… μπαμ το έκανε η Ντιναμό Μινσκ από τη Λευκορωσία που συνέτριψε με 4-0 την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης από τη Ρωσία και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στα πλέι οφ. Μεγάλη έκπληξη και από την Ντουντελάνζ. Ο σύλλογος από το Λουξεμβούργο νίκησε μέσα στην Πολωνία την Λέγκια Βαρσοβίας με 2-1 και απέκτησε πολύ μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.
Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League:

Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 0-0
Ούφα (Ρωσία) - Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο) 2-1
Σπάρτακς Ζουρμάλα (Λετονία) - Σούντουβα (Λιθουανία) 0-1
Αλασκέρτ (Αρμενία) - Κλουζ (Ρουμανία) 0-2
Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) - Αταλάντα (Ιταλία) 1-4
Λειψία (Γερμανία) - Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία) 3-1
Τορπέντο Κιουταΐσι (Γεωργία) - Κουκέσι (Αλβανία) 5-2
Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) 2-2
Σέριφ (Μολδαβία) - Βαλούρ (Ισλανδία) 1-0
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Ζρίνισκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) 1-0
Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) 4-0
Τρέντσιν (Σλοβακία) - Φέγενορντ (Ολλανδία) 4-0
Μάριουπολ (Ουκρανία) - Μπορντό (Γαλλία) 1-3
Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 2-0
Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - ΑΕΚ Λάρνακα (Κύπρος) 0-2
Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) 4-0
Γιαγκελόνια (Πολωνία) - Γάνδη (Βέλγιο) 0-1
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Κοπεγχάγη (Δανία) 1-2
Νόρντζελαντ (Δανία) - Παρτιζάν (Σερβία) 1-2
Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ελσίνκι (Φινλανδία) 3-0
Μπεσίκτας (Τουρκία) - ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία) 1-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα) - Λουκέρνη (Ελβετία) 4-0
Φιτέσε (Ολλανδία) - Βασιλεία (Ελβετία) 0-1
Γκενκ (Βέλγιο) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-0
Μπασάκσεχιρ (Τουρκία) - Μπέρνλι (Αγγλία) 0-0
Ζάρια Λούγκανσκ (Ουκρανία) - Μπράγκα (Πορτογαλία) 1-1
Δε Νιού Σαιντς (Ουαλία) - Μίντιλαντ (Δανία) 0-2
Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 0-2
Σπαρτάκ Σούμποτιτσα (Σερβία) - Μπρόντμπι (Δανία) 0-2
Ρέιντζερς (Σκωτία) - Μάριμπορ (Σλοβενία) 3-1
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 0-0
Χιμπέρνιαν (Σκωτία) - Μόλντε (Νορβηγία) 0-0
Σάρπσμποργκ (Νορβηγία) - Ριέκα (Κροατία) 1-1
Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) 1-2
Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) - Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 2-1
Σεβίλλη (Ισπανία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 1-0

Τα ζευγάρια στα πλέι οφ του Europa League:

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) - Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) Vs Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία) - Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) Vs Σεβίλλη (Ισπανία) - Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)

Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος) - Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) Vs Φιτέσε (Ολλανδία) - Βασιλεία (Ελβετία)

Σάρπσμποργκ (Νορβηγία) - Ριέκα (Κροατία) Vs Πιούνικ Ερεβάν (Αρμενία) - Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

Ρέιντζερς (Σκωτία) - Μάριμπορ (Σλοβενία) Vs Ούφα (Ρωσία) - Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο)

Γιαγκελόνια (Πολωνία) - Γάνδη (Βέλγιο) Vs Μάριουπολ (Ουκρανία) - Μπορντό (Γαλλία)

Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) - Αταλάντα (Ιταλία) Vs ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Κοπεγχάγη (Δανία)

Νόρντζελαντ (Δανία) - Παρτιζάν (Σερβία) Vs Μπεσίκτας (Τουρκία) - ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία)

Τρέντσιν (Σλοβακία) - Φέγενορντ (Ολλανδία) Vs Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - ΑΕΚ Λάρνακα (Κύπρος)

Γκενκ (Βέλγιο) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) Vs Σπαρτάκ Σούμποτιτσα (Σερβία) - Μπρόντμπι (Δανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελλάδα) - Λουκέρνη (Ελβετία) Vs Μπασάκσεχιρ (Τουρκία) - Μπέρνλι (Αγγλία)

Ζάρια Λούγκανσκ (Ουκρανία) - Μπράγκα (Πορτογαλία) Vs Λειψία (Γερμανία) - Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)

Τα ζευγάρια στα πλέι οφ, από το «μονοπάτι» των πρωταθλητών:

Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) Vs Αλασκέρτ (Αρμενία) - Κλουζ (Ρουμανία)

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) Vs Σάλτσμπουργκ (Αυστρία) - Σκεντίγια (Σκόπια) **

Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) Vs Αστάνα (Καζακστάν) - Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)**

Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία) - Ελσίνκι (Φινλανδία) Vs Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) - Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) **

Σπάρτακς Ζουρμάλα (Λετονία) - Σούντουβα (Λιθουανία) Vs Σέλτικ (Σκωτία) - ΑΕΚ (Ελλάδα) **

Σέριφ (Μολδαβία) - Βαλούρ (Ισλανδία) Vs Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) - ΜΠΑΤΕ Μπόρισοφ (Λευκορωσία)**

Μάλμε (Σουηδία) - Βίντι (Ουγγαρία) ** Vs Δε Νιού Σαιντς (Ουαλία) - Μίντιλαντ (Δανία)

Τορπέντο Κιουταΐσι (Γεωργία) - Κουκέσι (Αλβανία) Vs Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) - Ζρίνισκι (Βοσνία/Ερζεγοβίνη)

** Η ομάδα που θα αποκλειστεί από τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Διαβάστε επίσης