Ατλέτικο Μαδρίτης - Μπέτις 1-0 (τελικό)

Κυριακή, 7 Οκτωβρίου 2018 - 17:12

Στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» αγωνίζεται η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο όμιλο του Europa League για την 8η αγωνιστική της La Liga. Μετά τη νίκη 3-0 κόντρα στη Ντουντελάνζ, η ισπανική ομάδα έχει δύσκολη αποστολή στη Μαδρίτη, κόντρα στην ομάδα του Σιμεόνε. Παρακολουθείστε την εξέλιξη του ματς μέσα από τη γραπτή περιγραφή του gavros.gr.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1': Σέντρα στο ματς

4': Φάουλ του Κόκε, κεφαλιά του Σαούλ, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πάου Λόπεθ.

5': Στην αντεπίθεση ο Λορέν, αλλά το σουτ του δεν ανησύχησε τον Όμπλακ.

6': Κεφαλιά του Γοδίν από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα λίγο άουτ.

10': Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός σε ό,τι αφορά τις φάσεις, με την Ατλέτικο να έχει μπει πάντως πιο δυνατά στο ματς σε σχέση με την Μπέτις.

14': Σουτ από τον Φελίπε Λουίς, η μπάλα λίγο άουτ.

15': Πρόβλημα για τον Κίκε Σετιέν, καθώς ο Γκουαρδάδο τραυματίστηκε σε μια διεκδίκηση μια δεν μπορεί να συνεχίσει. Στο ματς ο Γουίλιαμ Καρβάλιο.

21': Ο Λεμάρ θέλησε να βγάλει σε θέση βολή τον Κάλινιτς, αλλά ο τελευταίος άργησε να κινηθεί στην πορεία της μπάλας.

25': Η μπάλα έφτασε στον Γκριεζμάν, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να την ελέγξει όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να περάσει εκτός τελικής γραμμής.

28': Ο Κανάλες για τον Φράνσις που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Λούκας απομάκρυνε από την περιοχή του Όμπλακ.

31': Σέντρα από τα αριστερά για τον Λορέν, αλλά ξανά ο Γοδίν θα πάει πρώτος στην μπάλα και θα την διώξει μακριά από την περιοχή του Όμπλακ.

33': Δυνατό μαρκάρισμα του Κόκε στον Χοακίν, φάουλ για την Μπέτις γύρω στα 20 μέτρα έξω από την περιοχή και στον κεντρικό άξονα.

35': Αντεπίθεση για την Ατλέτικο με τον Λεμάρ να δίνει στον Κάλινιτς, αυτός για τον Γκριεζμάν, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ.

36': Η κατοχή της μπάλας είναι στο 74% για την Μπέτις μέσα στη Μαδρίτη, με την Ατλέτικο να έχει μόλις 26%!

37': Σέντρα του Χουανφράν, κεφαλιά του Γκριεζμάν, πάνω από το τέρμα.

40': Δυνατό φάουλ του Τζούνιορ στον Λούκας, ο παίκτης της Μπέτις θα παρατηρηθεί με την κίτρινη κάρτα.

42': Απειλεί ο Λούκας, αλλά δεν έχει αποτέλεσμα η προσπάθειά του.

45': Φινάλε για το πρώτο ημίχρονο, ισόπαλο χωρίς σκορ (0-0) το ματς της Ατλέτικο Μαδρίτης με την Μπέτις.

Η κατοχή της Μπέτις φτάνει στο 64%, αλλά τις περισσότερες ευκαιρίες τις έχουν οι "ροχιμπλάνκος".

46': Σέντρα για το δεύτερο ημίχρονο...

47': Κίτρινη κάρτα στον Χουανφράν.

49': Ευκαιρία με τον Λο Σέλσο, που δεν έκανε καλό τελείωμα.

51': Ο Γκριεζμάν έφτασε πολύ κοντά στο γκολ και το προβάδισμα για την Ατλέτικο...

52': Δοκάρι στην προσπάθεια του Κάλινιτς!

54': Μακρινό σουτ του Ροντρίγκεζ, έδιωξε με δυσκολία ο Πάου Λόπεθ.

56': Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Λεμάρ εκτός, ο Κορέα στο ματς.

57': Κίτρινη κάρτα στον Γοδίν.

61': Νέα ευκαιρία με τον Κάλινιτς για την Ατλέτικο.

65': Ο Παρτέι στη θέση του Κάλινιτς.

66': Αλλαγή για την Μπέτις. Ο Τέγιο στη θέση του Χοακίν.

67': Ευκαιρία με τον Σαούλ, λίγο άουτ.

71': Απειλεί ο Γοδίν αλλά δεν βρήκε το στόχο.

72': Απάντηση για την Μπέτις με τον Λορέν.

73': Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Αρίας στη θέση του Χουάνφραν.

74' 1-0: Ο Κορέα σκοράρει για την Ατλέτικο και της δίνει το προβάδισμα στο ματς με την Μπέτις. Με το μακρινό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λόπεθ.

78': Κίτρινη κάρτα για τον Σαούλ.

80': Αλλαγή για την Μπέτις. Ο Σανάμπρια στη θέση του Φράνσις.

81': Μεγάλη ευκαιρία για την Μπέτις σε κοντινή κεφαλιά του Μαντί!

85': Κίτρινη κάρτα στον Μπάρτρα.

86': Κεφαλιά του Γοδίν, η μπάλα δίπλα από το τέρμα.

88': Κίτρινη κάρτα στον Λούκας.

89': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σανάμπρια, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Όμπλακ.

90': Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος στη Μαδρίτη...

90'+2: Κίτρινη κάρτα για τον Κανάλες.

90'+2': Κίτρινη κάρτα για τον Λορέν.

Φινάλε του ματς... Η Μπέτις ηττήθηκε από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, από το γκολ του Κορέα στο 74'.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Χουανφράν (73' Αρίας), Γοδίν, Λούκας, Φελίπε Λουίς, Κόκε, Ροντρίγκο, Σαούλ, Λεμάρ (56' Κορέα), Γκριεζμάν, Κάλινιτς (65' Παρτέι).

Μπέτις: Πάου Λόπεθ, Φράνσις (80' Σανάμπρια), Μαντί, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Τζούνιορ, Λο Σέλσο, Γκουαρδάδο (15' Γ. Καρβάλιο), Κανάλες, Χοακίν (66' Τέγιο), Λορέν.

Εύκολα την Κιέβο η Μίλαν (vid)

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν άνετα με 3-1 της Κιέβο για την 8η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, με τον Ιγκουαΐν να είναι και πάλι ο πρωταγωνιστικής των Μιλανέζων.

Μίλαν-Κιέβο Live ενημέρωση

Παρακολουθήστε σε live ενημέρωση στο gavros.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης της αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Europa League για το ιταλικό πρωτάθλημα.