Άνετο τρίποντο για την Ντουντελάνζ

Κυριακή, 2 Δεκεμβρίου 2018 - 19:29

Πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε το απόγευμα της Κυριακής η Ντουντελάνζ, λίγα 24ωρα μετά την ήττα με 5-2 στο «Σαν Σίρο» από τη Μίλαν. Η ομάδα του Ντίνο Τόπμελερ επικράτησε με 4-1 της Χέστερτ, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο 45λεπτο όταν και προηγήθηκε με 2-0. Αυτή η νίκη σε συνδυασμό με την ήττα της πρωτοπόρου Ζενές Ες έφερε την Ντουντελάνζ στο -3 από την πρώτη θέση (σ.σ.: έχει 26 βαθμούς έναντι 29 της Ζενές Ες) μετά από 13 αγωνιστικές.

Ο Ιμπραϊμοβιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό (1-0), για να συνεχίσει να έχει τον έλεγχο η Ντουντελάνζ και να φτάνει στο 2-0 στο 42' με τον Μελίσε. Το γρήγορο γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48') ξανά από τον Ιμπραϊμοβιτς έβαλε τέλος στο ματς. Ο Ντερβίσεβιτς μείωσε σε 3-1 στο 76', για να διαμορφώσει ο Ιμπραϊμοβιτς το τελικό 4-1, στο 90'+1, με το τρίτο του γκολ.

Ντουντελάνζ: Εσπόσιτο, Σνελ, Ιμπραΐμοβιτς, Πόκαρ, Σινάνι (70' Μαλζέ), Κουτουριέ, Ζορντάνοφ, Πρέμπε, Μελίσε, Ελ Χρίτι (75' Ντε Σόουσα Μορέιρα), Τουρπέλ (64' Περές).

Χέστερτ: Πλέμλινγκ, Στέινμετζ, Έϊχορν, Χόφμαν, Κρ. Στεμπφ, Πέτερς (58' Ντέσεβιτς), Ντ. Στεμπφ, Αλ. Ντερβίσεβιτς, Γουάνγκ (64' Σάκρας), Λαγιάν, Ντάνγκο.