«Διπλό» τίτλου για την Μπενφίκα (vid)

Δευτέρα, 29 Απριλίου 2019 - 00:07

Άλμα... τίτλου για την Μπενφίκα. Με τον Ανδρέα Σάμαρη βασικό, νίκησε την Κυριακή 4-1 στην έδρα της Μπράγκα. Και τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε, είναι στο +2 (78 με 76) από την Πόρτο, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Μπενφίκα στο πρώτο ημίχρονο με το πέναλτι του Εδουάρδο (35'), στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ολοκληρωτικά. Με τα γκολ του Πίτσι με πέναλτι (59' και 66'), του Ντίας (69') και του Ράφα Σίλβα (90ό λεπτό), έκανε την ανατροπή, φτάνοντας σε θρίαμβο με 1-4.

Το πορτογαλικό πρωτάθλημα ενδιαφέρει, έμμεσα, τον Ολυμπιακό καθώς στον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League η δεύτερη ομάδα θα είναι υποψήφια αντίπαλος του Θρύλου, εάν όλα πάνε καλά και προκριθεί από τον δεύτερο.