Νίκη και πρόκριση στο FA Cup για την Άρσεναλ!

Τρίτη, 28 Ιανουαρίου 2020 - 00:00

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας πήρε η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ, με τα δύο τέρματα να τα πετυχαίνουν στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Αρτέτα, σε ένα ακόμα ματς δεν έλαμψε με την εμφάνισή της, ωστόσο αυτό που κρατάει είναι η νίκη και η πρόκριση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 5’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Οι παίκτες του Αρτέτα κυκλοφόρησαν καλά τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Σάκα, με τον αριστερό μπακ των Λονδρέζων με σουτ μέσα από την περιοχή να γράφει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Οι «κανονιέρηδες» συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι και στο 26’ ο Σάκα έκανε την κούρσα από τα αριστερά, έβγαλε την μπαλιά στην περιοχή με τον νεαρό επιθετικό Εκνετιά να γράφει το 2-0 στο ματς, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή, χωρίς όμως να κάνουν κάποια σπουδαία φάση μπροστά από την εστία του Τράβερς. Ωστόσο οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα προσπάθησαν να μειώσουν στο σκορ, ωστόσο το κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με τον Σάριτς.

Μπόρνμουθ: Σμιθ, Σούρμαν, Γκόσλινγκ, Σολάνκε (89’ Σάριτς), Γουίλσον (76’ Γουίλσον), Σίμπσον (76’ Φράνσις), Λούις Κουκ, Τράβερς, Ακε, Φρέισερ, Στιβ Κουκ

Άρσεναλ: Μαρτίνεζ, Σάκα, Παπασταθόπουλος, Μουσταφί (62’ Χόλντιγνκ), Μπελερίν, Τσάκα, Γκεντουζί, Μαρτινέλι, Γουίλοκ (90’+2 Νάιλς), Πεπέ (69’ Θεμπάγιος), Ενκετιά

«Κλείνει» Μάρι η Άρσεναλ...

Κοντά στην απόκτηση του Ισπανού κεντρικού αμυντικού της Φλαμένγκο είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού, στο Europa League...