Έπος της Ελβετίας, αποκλείστηκε η Γαλλία με χαμένο πέναλτι Εμπαπέ! (Video)

Τρίτη, 29 Ιουνίου 2021 - 00:53

Πρόκριση έπος για την Ελβετία απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια, Γαλλία! Το ματς πήγε στα πέναλτι, μετά το 3-3 της κανονικής διάρκειας.

Μετά το τρομερό ματς του απογεύματος της Δευτέρας και την πρόκριση της Ισπανίας στην παράταση με 5-3 απέναντι στην Κροατία και το βράδυ της ίδιας ημέρας είχε τρομερό αγώνα!

Μπορεί να νόμιζαν όλοι πως η Γαλλία θα είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ελβετία, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι ακριβώς...

Η Ελβετία προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με το Σεφέροβιτς στο 15', με το 0-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελβετία έχει πέναλτι με τον Ροντρίγκεζ στο 55' και ο Μπενζεμά μέσα σε δύο λεπτά έκανε την ανατροπή!

Στο 57' ισοφάρισε σε 1-1 και στο 59' σημείωσε το 2-1, ενώ ο Πογκμπά στο 75' «έγραψε» το 3-1! Η Ελβετία όμως το πάλεψε και στο 81' μείωσε σε 3-2 με τον Σεφέροβιτς και στο 90' ο Γκαβράνοβιτς έκανε το 3-3, στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Εκεί το σκορ έμεινε στο 3-3 και η Ελβετία κατάφερε να αποκλείσει τη Γαλλία στα πέναλτι, με τον Εμπαπέ να χάνει πέναλτι και η Γαλλία να πηγαίνει σπίτι της!