Κωδικός: ΤΟΥΜΠΑ! Πάμε να τελειώνουμε με δαύτους...
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Θρίαμβος της Ρεάλ στη ματσάρα του «Clasico»

Πέμπτη, 13 Ιανουαρίου 2022 - 00:57

Ένα συγκλονιστικό «Ελ Κλάσικο» παρακολούθησαν όσοι είδαν τον ημιτελικό του Ισπανικού Σούπερ Καπ. Ρεάλ και Μπαρτσελόνα έδωσαν μια ακόμη… τιτανομαχία, με την Ρεάλ να φεύγει θριαμβεύτρια προς τον τελικό, επικρατώντας με 3-2 της Μπαρτσελόνα στην παράταση.

Η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με γκολ του Βινίσιους, με τη Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 41ο λεπτό με τον Λουκ Ντε Γιονγκ. Η «Βασίλισσα» πήρε και πάλι το προβάδισμα με τέρμα του, συνήθη ύποπτου, Καρίμ Μπενζεμά στο 72ο λεπτό, όμως οι «Μπλαουγκράνα» δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη.

Ο Άνσου Φάτι, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 66ο λεπτό, αποδείχθηκε… «χρυσή» αλλαγή για την ομάδα του Τσάβι και έκανε το 2-2 στο 83’ στέλνοντας το ματς στη παράταση.

Εκεί, η Ρεάλ θριάμβευσε και πήρε την πρόκριση χάρη στο γκολ του Βαλβέρδε στο 98’, ο οποίος έστειλε την ομάδα του στον τελικό του θεσμού.

*Η φωτογραφία είναι από τον επίσημο λογαριασμό της Ρεάλ Μαδρίτης στο Twitter.