Europa League: Σήκωσε το τρόπαιο η πρώην αντίπαλος του Θρύλου, Άιντραχτ Φρανκφούρτης!

Πέμπτη, 19 Μαΐου 2022 - 00:57

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης είναι η κάτοχος του Europa League, μιας και σε έναν συναρπαστικό τελικό που έγινε στη Σεβίλλη, νίκησε 5-4 στα πέναλτι τη Ρέιντζερς, μετά το 1-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση.

Και για όσους... ξεχνάνε, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήταν αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Ο Αρίμπο με πλασέ στο 57’, από ολέθριο λάθος (γλίστρησε) του Τούτα, έκανε το 0-1, αλλά ο Μπορέ εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στο κέντρο άμυνας και με προβολή από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 στο 69’.

1-1 που έμεινε ως το 90λεπτο, ενώ ούτε στην παράταση άλλαξε κάτι. Έτσι, ο τελικός πήγε στα πέναλτι. Εκεί, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης νίκησε 5-4 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Στη διαδικασία των πέναλτι, για τη Ρέιντζερς ευστόχησαν οι Ταβερνέ, Ντέιβις, Άρφιλντ, Ρουφ και αστόχησε ο Ράμσεϊ.

Για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ευστόχησαν οι Λενζ, Χρούστιτς, Καμάντα, Κόστιτς, Μπορέ.

*Η φωτογραφία είναι από τον επίσημο λογαριασμό της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Facebook.