Τριάρα στην Ατλέτικο

Τρίτη, 7 Οκτωβρίου 2014 - 17:10

Καταιγιστική η Βαλένθια στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με την Ατλέτικο σκόραρε τρείς φορές και νίκησε με 3-1 στο «Μεστάγια». Οι «νυτερίδες» σκόραραν στο 6΄, στο 8’ και στο 13’ λεπτό και κάπου εκεί έκοψε ταχύτητα και άφησε τους «ροχιμπλάνκος» να προσπαθούν να μειώσουν. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σιμεόνε ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 29’ ενώ έχασε και πέναλτι λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο γήπεδο και τίποτα στο πρώτο πεντάλεπτο δεν προμήνυε τι θα επακολουθούσε. Χωρίς να έχει γίνει ούτε μια επιθετική ενέργεια και με την Ατλέτικο να δείχνει ότι είχε μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή, κανείς δεν περίμενε ότι η ομάδα του Σάντο θα «καθάριζε» το παιχνίδι μέσα σε ένα οκτάλεπτο.

Οι «νυχτερίδες», στο κατάμεστο «Μεστάγια», πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6΄ με ένα αυτογκόλ του Μιράντα. Δυο λεπτά αργότερα ο Αντρέ Γκόμες θα εκμεταλλευτεί το σάστισμα των «ροχιμπλάνκος» και ιδιαίτερα του Μιράντα και με ένα εκπληκτικό σόλο θα περάσει τους αμυντικούς του Σιμεόνε και θα πλασάρει σωστά στην κλειστή γωνία του Μογιά κάνοντας το 2-0 στο όγδοο λεπτό. Ο Οταμέντι θα ολοκληρώσει το τρελό διάστημα της Βαλένθια στο 13΄ όταν μετά από κόρνερ του Πιάτι, θα πάρει την κεφαλιά και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Ατλέτικο. Ο Άλβες έφτασε τις 16 επεμβάσεις σε 35 πέναλτι στην Πριμέρα.

Οι «ροχιμπλάνκος» σε αυτό το διάστημα τα είχαν χάσει με πιο χαρακτηριστικό περιστατικό την σύγκρουση του Μάντζουκιτς με τον Αρντά στο 21’ λίγο πριν σουτάρουν, σε τετ-α-τετ με τον Ντιέγκο Άλβες. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 3-1 με τον Μάντζουκιτς, που έφτασε τα έξι γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, στο 29΄με κεφαλιά, μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Βαλένθια. Στο 44΄ η ομάδα του «Τσόλο» θα κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Γκαγία όμως ο Άλβες θα πέσει σωστά και θα αποκρούσει το σουτ του Σικέιρα.

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Ατλέτικο να μπαίνει πιο δυνατά και να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να την εκμεταλλευτεί. Η Βαλένθια αμυνόταν σωστά και προσπαθούσε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, χάνοντας μερικές πολύ καλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο πολύ εκνευρίζονταν οι «ροχιμπλάνκος» με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Αλέσιο Τσέρτσι που πέρασε στον αγώνα στο 66’ και κατάφερε να αποβληθεί από την αναμέτρηση. Οι «νυχτερίδες» κράτησαν άνετα την νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς που τους φέρνει στις πρώτες θέσεις τις βαθμολογίας.

Βαλένθια (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ντιέγο Αλβες, Μπαραγάν, Οταμέντι, Μουστάφι, Χοσέ Γκαγιά, Χάβι Φουέγο, Ντάνι Παρέχο, Αντρέ Γκόμες (71’ Αουγκούστο), Πιάτι (63’ Ορμπάν), Ροδρίγο, Αλκάθερ (75’ Φεγκούλι).

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Μογιά, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμες, Τιάγκο (72’ Ραούλ Γκαρσία), Γκάμπι, Αρντά Τουράν (69’ Χιμένες), Κόκε, Γκριεζμάν (66’ Τσέρτσι), Μάντζουκιτς.

Η ενημέρωση του αγώνα

Λήξη του αγώνα στο «Μεστάγια», η Βαλένθια θα νικήσει με 3-1 την Ατλέτικο Μαδρίτης.

90+4' Κίτρινη κάρτα στον Γκαγιά

90+1΄ Ο Τσέρτσι θα πετύχει το γκολ αλλά ο διαιτητής θα το ακύρώσει, καθώς έκανε το κοντρόλ με το χέρι πριν σκοράρει. Δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον Τσέρτσι που αποβάλεται απο τον αγώνα.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90' Πάνω απο τα δοκάρια του Άλβες θα περάσει το σουτ του Γκάμπι

86΄ Ο Ραούλ Γκαρσία την ευκαιρία να σουτάρει αλλά η μπάλα θα φύγει πολύ μακριά από την εστία.

Αντέχει χωρίς να δυσκολευτεί την πίεση της Ατλέτικο η Βαλένθια, που προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου

78΄ Επικίνδυνα στην αντεπίθεση η Βαλένθια, ο Γκαγιά θα σεντράρει από αριστερά αλλά ο Ροντρίγκο δεν θα μπορέσει να πάρει την κεφαλιά.

75’ Έξω ο Αλκάθερ μέσα ο Φεγκούλι για την Βαλένθια

74΄ Κίτρινη στον Χάβι Φουέγο για το φάουλ του στον Σικέιρα

72΄ Έξω ο Τιάγκο μέσα ο Ραούλ Γκαρσία

71΄ Ο Φελίπε Αουγκούστο θα πάρει την θέση του Αντρέ Γκόμες

69΄ Έξω ο Αρντά Τουράν, μέσα ο Ραούλ Χιμένες

69΄ Κίτρινη κάρτα για τον Τσέρτσι σε μαρκάρισμα του στον Παρέχο

66΄ Ο Τσέρτσι θα περάσει στη θέση του Γκριεζμάν

63’ Έξω ο Πιάτι μέσα ο Ορμπάν για την Βαλένθια

62΄ Έβαλε το πόδι του ο Αλκάθερ στη σέντρα του Γκαγιά για την Βαλένθια αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

59΄ Βγαίνει ο Μογιά και κόβει με το πόδι την σέντρα του Πιάτι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του, στην επικίνδυνη αντεπίθεση των «νυχτερίδων».

58΄ Κίτρινη κάρτα στον Παρέχο, για φάουλ στον Τιάγκο

Η Βαλένθια ανέβασε την απόδοση της και προσπαθεί να βγει μπροστά με τον Πιάτι για να πετύχει άλλο ένα γκολ.

Οι «ροχιμπλάνκος» δεν έχουν καταφέρει στις τελευταίες 12 εκτός έδρας αναμετρήσεις να σκοράρουν περισσότερα από δυο γκολ, στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

49΄ Ο Άλβες θα πέσει σωστά και θα μπλοκάρει το σουτ του Μάντζουκιτς

Η Ατλέτικο έχει την κατοχή και προσπαθεί να πιέσει με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

46΄ Έναρξη του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το 3-1 να παραμένει.

Ο διαιτητής σφυρίζει την λήξη του ημιχρόνου.

Το πέναλτι δόθηκε για χέρι του Γκαγιά στην περιοχή της Βαλένθια. Κίτρινη κάρτα για τον Γκόμες για διαμαρτυρία.

45΄ Απέκρουσε ο Ντιέγκο Άλβες το πέναλτι του Σικέιρα. Το 3-1 παραμένει

44΄ Πέναλτι για την Ατλέτικο

Πολλές διακοπές στο παιχνίδι και νεύρα μεταξύ των παικτών τα τελευταία λεπτά.

35΄ Ο Μουστάφι θα προλάβει την τελετυταία στιγμή τον Γκριέζμαν που θα βρισκόταν σε θέση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα της Βαλένθια

Ο Τιάγκο έκανε το σουτ, ο Άλβες απέκρουσε ασταθώς και ο Μάντζουκιτς πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά έκανε το 3-1

29΄ ΓΚΟΛ! 3-1 Ο Μάντζουκιτς θα μειώσει για την Ατλέτικο

21΄ Ο Μάτζουκιτς μπερδεύτηκε και συγκρούστηκε με τον Αρντά λίγο πριν σουτάρει και απειλήσει την εστία της Βαλένθια. Δείγμα πόσο τα έχουν χάσει οι παίκτες του Σιμεόνε.

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό, Η Βαλένθια έχει τρεις νίκες εντός έδρας με τρία γκολ σε κάθε παιχνίδι της ενώ έχει δεχτεί από ένα.

Η Ατλέτικο δείχνει να τα έχει χάσει κάνοντας πολλά λάθη στο κέντρο της άμυνας της.

Ο Οταμέντι με κεφαλιά θα νικήσει τον Μογιά μετά το κόρνερ του Πιάτι

13΄ ΓΚΟΛ! 3-0 Η Βαλένθια

Ο Άντρε Γκόμες αφού πέρασε τον Μιράντα σε ένα σόλο πλάσαρε σωστά στην κλειστή γωνία του Μογιά.

ΓΚΟΛ! 2-0 για τις «νυχτερίδες»

Προσπάθησε να απαντήση η Ατλέτικο με το σουτ του Γκριεζμαν να πλοκάρεται από τον Άλβες

ΓΚΟΛ! 1-0 η Βαλένθια με το αυτογκόλ του Μιράντα.

Τραυματία είναι ο Μάριο Σουάρες για τους «ροχιμπλάνκος» επέστρεψε ο Γκάμπι.

Έναρξη του αγώνα

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Διαιτητής: Φερνάντο Τεσέιρα

Βαλένθια (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ντιέγο Αλβες, Μπαραγάν, Οταμέντι, Μουστάφι, Χοσέ Γκαγιά, Χάβι Φουέγο, Ντάνι Παρέχο, Αντρέ Γκόμες, Πάμπλο Πιάτι, Ροδρίγο, Αλκάθερ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγο Σιμεόνε): Μογιά, Μιράντα, Γοδίν, Σικέιρα, Γκάμες, Τιάγκο, Γκάμπι, Αρντά Τουράν, Κόκε, Γκριεζμάν, Μάντζουκιτς.

Ο βετεράνος μέσος της Γιουβέντους επανέρχεται στην «Σκουάντρα Ατζούρα» μετά από τρεις μήνες.

Ζημιά ο Ρέινα

Ο Ισπανός τερματοφύλακας της Μπάγερν θα μείνει αρκετές εβδομάδες εκτός δράσης.

Του πέταξε «τούβλο»!

Οι «βιόλα» έκαναν πάρτι απέναντι στην Ίντερ, με τον Μπουμπακάρ να βάζει ένα απίστευτο γκολ.