Η «φωτοβολίδα» του Πίρλο

Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014 - 23:50

Σκούρα τα βρήκε η Γιουβέντους στο ντέρμπι της αγωνιστικής, μιας και νίκησε 2-1 την Τορίνο με γκολάρα του Πίρλο στο 93’! Η «Μεγάλη Κυρία» προηγήθηκε με πέναλτι -που εκτέλεσε δύο φορές- ο Αρτούρο Βιντάλ στο 15’, αλλά ζορίστηκε αρκετά και ισοφαρίστηκε από την απίθανη γκολάρα του Μπρούνο Πέρες στο 22’.

Ο Βραζιλιάνος αμυντικός έκανε κούρσα από την περιοχή της ομάδας του, πέρασε τους πάντες στο σπριντ και με ένα δυνατό σουτ στη δεξιά γωνία του Στοράρι, ισοφάρισε για την Τορίνο.

Κι ενώ οι φιλοξενούμενοι περίμεναν να φύγουν με βαθμό από το «Juventus Stadium», «μίλησε» ο Πίρλο στο φινάλε, μόλις λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Βιντάλ έστρωσε στον Ιταλό και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ζιλέ και διαμόρφωσε το 2-1. Ο Λιχτστάινερ αποβλήθηκε στο 78’ και άφησε τη Γιουβέντους με δέκα λεπτά για το υπόλοιπο τέταρτο...

Η ενδεκάδα της Γιουβέντους: Στοράρι, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Βιντάλ, Πογκμπά, Μαρκίζιο (64’ Περέιρα), Τέβες (83’ Ογκμπόνα), Γιορέντε (58’ Μοράτα).

Με τον Ανδρέα Σάμαρη να αγωνίζεται 90 λεπτά η Μπενφίκα επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Ακαντέμικα.