Κυρίαρχος στα ντέρμπι και ακάθεκτος στην κορυφή

Κυριακή, 3 Δεκεμβρίου 2017 - 18:19

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Μεγάλα ψυχικά αποθέματα, και ανατροπή από την ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν σε ένα ακόμα ντέρμπι, αυτή τη φορά κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 32-27 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Handball Premier, και έτσι συνεχίζουν να βρίσκονται μόνοι πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες, κάνοντας σούπερ ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν μια ακόμα σημαντική νίκη, και έτσι έβγαλαν το πιο δύσκολο κομμάτι αγώνων, για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, χωρίς να έχουν γνωρίσει την ήττα σε κανένα ντέρμπι, παίρνοντας μάλιστα την 8η τους νίκη, σε 9 αγωνιστικές.

Όσον αφορά τα του ματς, ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νωθρά στο πρώτο ημίχρονο, μην παίζοντας πιεστική άμυνα, δίνοντας έτσι την δυνατότητα στο Φίλιππο, να είναι μπροστά στο σκορ με 14-17, στο τέλος του πρώτου μισαώρου. Στην πρώτη περίοδο, ο Θρύλος, είχε μάλιστα τέσσερα χαμένα πέναλτι, ενώ ρόλο έπαιξε και η διαιτησία, η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις, ήταν κάπως ανεκτική στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων.

Ωστόσο, όλα άλλαξαν με την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο. Μέσα στα πρώτα πέντε λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, χάρη σε ένα τέρμα του Στούμπη και τρία του Τζηρά, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια 18-18, με τον Έλληνα εξτρέμ ένα λεπτό αργότερα φεύγοντας σαν βέλος στην κόντρα έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 19-18 ενώ με δυο ακόμα πανομοιότυπες φάσεις ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ (21-18). Ο Κώστας Τσιλιμπάρης κατέβασε ρολά κάτω από τα δοκάρια σταματώντας κάθε επίθεση των παικτών του Φίλιππου Βέροιας που δεν μπορούσαν να σκοράρουν για περισσότερα από έξι λεπτά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλό ρυθμό, διατηρώντας το προβάδισμα, πρόσφερε και θέαμα στις τελευταίες φάσεις, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 32-27.

«ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.»-ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 37-27

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-7, 8-11, 10-14, 14-17 (ημχ.), 17-18, 21-18, 24-20, 27-23, 28-24, 32-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 1, Κρητικός 1, Τζηράς 11, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς, Στούμπης 5, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Αλβανός 1, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης 1, Ρίζος, Τζιμπούλας 1, Ψωμιάδης, 3 , Χαραλαμπίδης 3, Σεϊρεκίδης 4, Φιλόσογλου, Θ. Κωστακίδης 5, Αποστολίδης 6, Γραμματικόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 3.

Διαιτητές: Τσάκωνας – Παπαματθαίου, Δίλεπτα: 5-8, Πέναλτι: 7/9-2/3

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-4, 5-7, 8-11, 10-14, 14-17 (ημ), 17-18, 21-18, 24-20, 27-23, 28-24, 32-27

Θυμηθείτε το live αλλά και το live video της αναμέτρησης:

Η «ερυθρόλευκη» αρμάδα του χάντμπολ, δεν σταμάτησε ούτε στο Δαϊς, μιας και επικράτησε με 19-28 του Δούκα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Handball Premier, και ολοκλήρωσε αήττητος τον πρώτο γύρο.

Με όγδοο παίκτη τον κόσμο του!

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει την Κυριακή (16:00) τον Φίλιππο Βέροιας, σε ένα από τα πιο δύσκολα εναπομείναντα ματς μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου με τους ΓΑΥΡΟΥΣ να πρέπει να δώσουν βροντερό παρών στο «Μ. Μερκούρη».

Πάντα δίπλα οι ΓΑΥΡΟΙ (vid)

Οι οπαδοί του Θρύλου έδωσαν δυναμικό «παρών» στον εκτός έδρας αγώνα της ομάδας χάντμπολ κόντρα στον Αερωπό Εδεσσας και βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να πετύχουν μια υπερπολύτιμη νίκη!