Συνεχίζει πρώτος και καλύτερος

Τετάρτη, 7 Φεβρουαρίου 2018 - 19:53

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Την εντυπωσιακή αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα της Handball Premier, συνέχισε η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 25-25 κόντρα στην ΑΕΚ, στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Έτσι, οι Πειραιώτες, συνέχισαν την εξαιρετική τους πορεία στη διοργάνωση, ωστόσο το σερί των νικών τους στο πρωτάθλημα σταμάτησε στο νούμερο 12.

Λίγες ημέρες μετά την πρόκριση του Θρύλου, στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την εντυπωσιακή νίκη κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» και πάλι στο Ρέντη, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, έδειξε οτι είναι μια ομάδα η οποία είναι δυσκολοκαταύλητη προκειμένου να την κερδίσεις.

ΦΟΡΟΣ ΤΙΜΗΣ ΣΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΘΥΡΑΣ 7

Πριν από την έναρξη του ματς, οι παίκτες αλλά και το προπονητικό επιτελείο κατευθύνθηκαν στο πανό το οποίο είχαν αναρτήσει οι ΓΑΥΡΟΙ, και ήταν αφιερωμένο στα 21 αδικοχαμένα θύματα της Θύρας 7, αφήνοντας μια ανθοδέσμη. Με τον τρόπο αυτό και αγωνιζόμενοι με μαύρα περιβραχιόνια απέτισαν φόρο τιμής στους 21 ανθρώπους που έχασαν τη ζωή τους στην τραγωδία της Θύρας 7 στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 8 Φεβρουαρίου 1981. Φόρο τιμής απέτισαν και οι παίκτες της ΑΕΚ.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΙΣΟΠΑΛΟΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Στα του αγώνα, στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τον Σανίκη να πετυχαίνει το 5-4, λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λέπτο και ακολούθησε το τέρμα του Παπαδιονυσίου για να δώσει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό (6-4). Ο Παντελής Κωστακίδης στην κόντρα αύξησε τη διαφορά στο +3 στο 14ο λεπτό σημειώνοντας το 8-5. Δυο λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου, ο Μπογκτάν Πετρίσεβιτς διαμόρφωσε το 10-7 για να ακολουθήσει ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 10-10. Από εκείνο το σημείο το οι δυο ομάδες συνέχισαν και πάλι να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Ολυμπιακό ωστόσο να πηγαίνει μπροστά στο σκορ με 15-14 στην ανάπαυλα, με τον Σανίκη να σκοράρει στην εκπνοή.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο χαλαρά και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν μετά από ώρα, φτάνοντας στο 16-17 με τον Χόγκα στο 36'. Ο Αλβανός ισοφάρισε σε 17-17 για να ακολουθήσει το 17-19 υπέρ της ΑΕΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 21-21 με τον Σανίκη (44:43) αλλά βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ με -2 με 21-23 και 22-24. Με δυο διαδοχικά τέρματα του Παντελή Κωστακίδη στο 51:40 και στο 52:48 ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το γκολ του Λόκεν για το 24-25 υπέρ των φιλοξενούμενων (53:23) στο οποίο «απάντησε» ο Παπαδιονυσίου πετυχαίνοντας το 25-25 (54:43). Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να έχει στο διάστημα που ακολούθησε ορισμένες ευκαιρίες για να πάρει το ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ – ΑΕΚ 25-25

Τα πεντάλεπτα: 1-12, 6-4, 8-5, 10-9, 11-11, 15-14 (ημχ.), 16-16, 18-20, 21-21, 22-24, 25-25, 25-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης, Σκόμπριτς, Στούμπης 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Αλβανός 4, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 2, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 5, Δομπρής 1, Βαμβακάς, Αργυρού 2, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς 2

Διαιτητές: Τσάκωνας – Χασκής Δίλεπτα: 4-10 Πέναλτι: 3/3-1/1 Κόκκινη: 30:24 Τσικογιαννόπουλος (3 δίλεπτα), 54:53 Χόγκας (3 δίλεπτα)

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού πήρε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα της Handball Premier, επικρατώντας με 27-16 εκτός έδρας του Καματερού και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας.