Ιδανική πρεμιέρα!

Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου 2018 - 17:42
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Από εκεί που σταμάτησε πέρσι συνέχισε ο Ολυμπιακός. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν στη Μίκρα της Πυλαίας με 27-19 και έτσι ξεκίνησαν νικηφόρα τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την φετινή Handball Premier.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πήρε μια δίκαιη και εύκολη νίκη έχοντας τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του.

Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει το ενδιαφέρον του στην αναμέτρηση κόντρα στο Δούκα για την 2η αγωνιστική το οποίο θα διεξαχθεί στο Ρέντη.

Στα του αγώνα οι νταμπλούχοι Ελλάδας ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 17-11.

Ίδια εικόνα επικράτησε και στην επανάληψη με τους τους πρωταθλητές να ελέγχουν απόλυτα το ματς, έχοντας διαφορές ασφαλείας. Ο Τσίλης στο 43.34 και ο Τζηράς στο 45.01, έγραψαν το 16-23 και 16-24 αντίστοιχα διευρύνοντας το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα το οποίο έγινε διψήφιο στο 50.50, με τον Τζηρά να σκοράρει εκ νέου για το 16-26. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι όσον αφορά την εικόνα του αγώνα και ο Θρύλος έφτασε άνετα στο τελικό 19-27, χάρη στο οποίο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 19-27

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 5-9, 8-11, 9-15, 11-17 (ημχ.) 14-18, 16-21, 16-24, 16-25, 17-26, 19-27

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Παναγιώτης Γούσιος): Αντωνιάδης 2, Αποστολίδης 1, Τσαναξίδης, Ανθομελίδης, Καλόμοιρος 3, Κουκμίσης 4, Ψωμανθιανός 1, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ορφανουδάκης, Ελέτα, Αλατσατιανός, Ανανιάδης 2, Ζαφείρης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 1, Χιμένεθ 4, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 2, Σανίκης 4, Μπούμπαλο, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 3.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1-1-1/1