Άλλη μια εύκολη νίκη

Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018 - 20:27

Μετά τη νίκη και την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας επί του ΓΑΣ Κιλκίς η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή πήρε μια ακόμα νίκη αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στη Βέροια του Φίλιππου με 26-16 για την 10η αγωνιστική. Έτσι μέσα σε λιγότερο από δύο εικοσιτετράωρα πήραν δύο σημαντικές νίκες συνεχίζοντας την επέλασή τους και στις δύο εγχώριες διοργανώσεις.

Στα του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά δίνοντας τη δυνατότητα στον Φίλιππο να είναι κοντά στο σκορ. Μετά το 4-4 οι νταμπλούχοι Ελλάδας ανέβασαν στροφές έτρεξαν ένα σερί 4-0 για να πάει το σκορ στο 4-8. Με δύο τέρματα του Λέμος το σκορ πήγε στο 7-11 για να κλείσει το ημίχρονο με 9-12 υπέρ του Θρύλου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, έκανε ένα σερί 4-0 πηγαίνοντας το σκορ στο συν επτά (10-17) για να πάρουν έτσι διαφορά ασφαλείας. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και τη διαφορά σε επίπεδα… ασφαλείας (12-19, 13-20, 14-22) στα λεπτά που ακολούθησαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 16-26, με τον Δεληχρήστο να διαμορφώνει το τελικό σκορ, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-4, 4-6, 4-8, 7-9, 9-12 (ημχ) 10-17, 12-19, 13-20, 13-21, 14-22, 16-26.

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζιμπούλας 3, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Λιακόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης 5, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζαραβίνας): Κρητικός 2, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 7, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 2, Τσίλης 2.

Δίλεπτα: 3-2 Πέναλτι: 1/2-6/6

Μόλις λίγες ώρες μετά τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Κιλκίς για το Κύπελλο Ελλάδος, η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Θρύλου αντιμετωπίζει τη Βέροια για το πρωτάθλημα.