Πρώτος, αήττητος και πρωταθλητής χειμώνα

Σάββατο, 22 Δεκεμβρίου 2018 - 18:30

Πρωταθλητής χειμώνα για δεύτερη σερί σεζόν είναι ο Ολυμπιακός. Η ανδρική ομάδα χάντμπολ των «ερυθρολεύκων» επικράτησε άνετα με 26-15 του Άρη Νίκαιας στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα αήττητοι.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και πήρε με χαρακτηριστική άνεση τη νίκη. Χάρη σε τέρματα των Μπούμπαλο και Καραμπουρνιώτη ο Θρύλος προηγήθηκε με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 3-0 πέρασαν μπροστά και έμειναν κοντά στο σκορ για λίγο περισσότερο από 20 λεπτά. Στη συνέχεια όμως ο Θρύλος πάτησε το γκάζι και πήρε διαφορά και πήγε μπροστά στο ημίχρονο με επτά τέρματα (17-10).

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός μεγάλωσε τη διαφορά μέχρι το τελικό 26-15.

Κορυφαίοι παίκτες των γηπεδούχων ήταν οι Τζηράς και Ρέινα με 5 γκολ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Λαδάκης με 5 γκολ επίσης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 12-9, 14-10, 17-10 (ημχ) 21-10, 22-12, 23-13, 25-13, 25-13, 26-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζαραβίνας): Λιάπης, Κρητικός 4, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 2, Ρέινα 5, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Μπούμπαλο 2, Κόντης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος, Τσίλης 1

Άρης Νίκαιας (Μελετάκος): Λαδάκης 5, Αθανασίου, Βλάχος 2, Μελετακος Γ. 3, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 1, Μαλανδρένιας, Ταβλαρίδης, Χαρμπής, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Χαραλάμπους 1, Βίδρας, Αντωνιάδης, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή αντιμετωπίζει τον Άρη Νίκαιας στο Ρέντη για την 11η αγωνιστική της Handball Premier και θέλει να κλείσει νικηφόρα το 2018.