Νίκησε ξανά τον πελάτη ΠΑΟΚ και «κλείδωσε» την πρώτη θέση!

Σάββατο, 9 Μαρτίου 2019 - 18:45

Στα χαρτιά μπορεί να ήταν... ντέρμπι, στην ουσία ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Ο Ολυμπιακός «Όμιλος Ξυνή» έκανε εξαιρετική εμφάνιση στη Νεάπολη της Θεσσαλονίκης, νίκησε 24-19 τον ΠΑΟΚ για την 20ή αγωνιστική της Handball Premier και «κλείδωσε» την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, μαζί με το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας για τα πλέι οφ. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα συνέχισε το σερί που έχει με την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τέταρτο φετινό ματς, ισάριθμες νίκες!

Κομβικά σημεία για το ματς ήταν το πρώτο 15λεπτο και η εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν προσηλωμένοι στο στόχο, δεν απέκλιναν, έδειξαν πόσο πολύ ήθελαν το «διπλό» και το κατέκτησαν απόλυτα δίκαια. Η άμυνα ήταν το «κλειδί» για τον Θρύλο. Ο Λέμος βοήθησε πολύ στην αρχή στο σκοράρισμα, ενώ ο Τζηράς ήταν άκρως αποτελεσματικός, ειδικά στα πέναλτι. Με τον Ολυμπιακό «Όμιλο Ξυνή» να έχει 18/18 επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο και να προηγείται με 13-8 στα μισά του ματς.

Στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ακόμα πιο δυνατά στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε μόλις ένα γκολ στα πρώτο δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ως το 40ό λεπτό, με το σκορ να ανεβαίνει διαρκώς και τον Ολυμπιακό να διευρύνει το προβάδισμα του. Ο Τζηράς σταθερός, ο Κρητικός έδωσε λύσεις, το ίδιο και ο Τσίλης. Η άμυνα ήταν αυτή που έπρεπε και η διαφορά έφτασε και στα 10 γκολ (12-22) στο 49'. Στη συνέχεια ο Ζαραβίνας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να καταφέρει να μειώσει το εύρος της ήττας του, στα 5 γκολ (19-24).

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 3-7, 5-10, 6-12, 8-13 (ημιχ.), 8-14, 9-17, 12-19, 13-22, 16-23, 19-24.

ΠΑΟΚ (Στ. Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 3, Καραγκιοζόπουλος 5, Τσεσμετζίδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου 1, Πετρίδης, Νικολαΐδης 1, Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελοζιέουα, Κυπραίος 2, Δελιάς, Γιόσμου 3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ / ΌΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γ. Ζαραβίνας): Κρητικός 3, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Ρέινα 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 2, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Τσίλης 3, Μούγιτς.

Δίλεπτα: 3-8. Πέναλτι: 3/6 - 5/5.

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 19-24 (τελικό)

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ αγωνίζεται στη Θεσσαλονίκη στο ντέρμπι της 20ής αγωνιστικής της Handball Premier. Live στις 17:00 στο gavros.gr/ΕΡΤ3.