«Κλείδωσε» την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019 - 19:30
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επικράτησε και του Άρη στη Νίκαια, με 31-16 και έτσι πήρε και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με αυτό τον τρόπο, ο Θρύλος θα έχει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Handball Premier. Εξαιρετική εμφάνιση για τον Τερλέτσκι στο ματς, που πραγματοποίησε πολλές επεμβάσεις.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με τον Θρύλο όμως να έχει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 5-5, όμως τα τέρματα των Λέμος, Τζηρά και Ρέινα έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό που δεν το έχασε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Θρύλο να είναι μπροστά με εννιά γκολ (16-7).

Η ίδια εικόνα επικράτησε και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Θρύλο να τρέχει ένα επιμέρους 5-2 μέχρι τα 36:40 και να φτάνει το σκορ στο 21-9, εκτοξεύοντας το υπέρ του προβάδισμα στο +12. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα τη διαφορά και έφτασε με ευκολία στην επικράτηση με το τελικό 16-31, πανηγυρίζοντας την εξασφάλιση της πρωτιάς!

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 16-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 7-11, 7-14, 7-16 (ημχ.), 9-18, 11-21, 12-23, 13-25, 14-28, 16-31

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 2, Αθανασίου 1, Γ. Μελετάκος 3, Γρηγοράκης, Δ. Μελετάκος 4, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας 3, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Πετράκος, Ταβλαρίδης, Μιμίκος, Χουρσουντιάν 3, Βίδρας, Βλαχοθανάσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 4, Μούγιτς 3, Ρέινα 4, Τερλέτσκι, Κανδύλας 4, Σανίκης 2, Μπούμπαλο 2, Κόντης 3, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Χάλαρης 3, Τσίλης.

Διαιτητές: Ανταλής- Τόλιος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-1/3

«Νίκη για την πρωτιά με καλή εμφάνιση»

Ο Πέταρ Μπούμπαλο τόνισε ότι εκείνος και οι συμπαίκτες του θα τα δώσουν όλα, ώστε να πάρουν τη νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας και να «κλειδώσουν» έτσι την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.