«Πάρτι» επί της ΑΕΚ και πρώτο βήμα για τον τίτλο!

Παρασκευή, 17 Μαΐου 2019 - 20:45

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του δεύτερου σερί πρωταθλήματος και νταμπλ έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Και, μάλιστα, με χαρακτηριστική ευκολία. Με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 23-15 της ΑΕΚ στο κλειστό του Ρέντη, στον πρώτο τελικό της Handball Premier. Ντέρμπι μόνο στα… χαρτιά, δηλαδή!

Ο Θρύλος, λοιπόν, χρειάζεται δύο νίκες ακόμα, για να κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή, για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 2-0. Μπορεί όμως στη συνέχεια να βρέθηκε πίσω με 3-2, ωστόσο πάτησε το… γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ΑΕΚ. Με τους Πειραιώτες να έχουν συνεχώς τη διαφορά στα τέσσερα-πέντε τέρματα! Ενώ «έκλεισαν» το ημίχρονο με 12-6. Ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, κάτι που φάνηκε και από το γεγονός ότι από τα 16 σουτ που επιχείρησε στο πρώτο ημίχρονο, τα 15 ήταν εντός στόχου.

Όσον αφορά στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στα οκτώ γκολ, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Με τον Τζηρά να σκοράρει πέντε τέρματα στο ματς, τον Τσίλη να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση και τον Τσιλιμπάρη να κατεβάζει… ρολά!

Να σημειωθεί, ότι ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη (21/5, 19:00) εκτός έδρας και ο τρίτος την Παρασκευή (24/5, 17:30) και πάλι στο Ρέντη…

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 2-3, 5-3, 7-4, 10-6, 12-6 | 14-8, 16-10, 18-11, 20-12, 21-15, 23-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός 1, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 4, Κόντης, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 3.

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 2, Ροζσαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 2, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου, Δομπρής, Μυλωνάς, Νταρσουλάντ, Παλεβίτσιους 2, Βραζάλιτσα 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 23-15 (Τελικό)

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Θρύλου αντιμετωπίζει στις 19:00 τους «κιτρινόμαυρους» στο Ρέντη στον 1ο τελικό του ελληνικού πρωταθλήματος. Live στο gavros.gr/ΕΡΤ Sports.