Πανάξιος πρωταθλητής μέσα στη... ζούγκλα του ΟΑΚΑ!

Τρίτη, 28 Μαΐου 2019 - 21:20

Πάει και το χάντμπολ τελείωσε και αυτό. Ο Ολυμπιακός δεν... μάσησε μέσα στη «ζούγκλα» του ΟΑΚΑ, επικράτησε με 28-21 της ΑΕΚ στον τέταρτο τελικό. Έτσι έκανε το 3-1 στις νίκες και κατέκτησε το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα και μαζί το δεύτερο διαδοχικό νταμπλ.

Οι «ερυθρόλευκοι» απέδειξαν για άλλη μια φορά ότι είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα και ότι δεν καταλαβαίνουν τίποτα από τις όποιες προκλήσεις.

Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον ρυθμό του από την αρχή του ματς, παρά το γεγονός ότι υπήρξαν αρκετές διακοπές μιας και οι οπαδοί της ΑΕΚ πέταγαν συνεχώς νερά και έφτυναν τους παίκτες του Ολυμπιακού, κυρίως τον Δημήτρη Τζηρά (όπως έγινε και στον δεύτερο τελικό). Φυσικά αποκορύφωμα ήταν η διακοπή για περίπου 45 λεπτά προκειμένου να αδειάσει το γήπεδο ώστε να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός θέλησε να παίξει αρκετά με τα εξτρέμ στο πρώτο ημίχρονο και με τον Τζηρά και τον Τσίλη να παίρνει σκορ. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έπαιξε πολύ από τη θέση του πίβοτ και έφτασε σε μια διαφορά οκτώ τερμάτων (5-13). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 15-8 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο στην ουσία δεν είχαμε αγώνα. Οι διακοπές ήταν συνεχείς και έτσι οι πρωταθλητές δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Μετά από 45 λεπτά οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο με τα τελευταία 7.10 να είναι καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 21-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 2-7, 3-10, 6-13, 8-15 (ημ), 10-17, 11-20, 14-23, 17-25, 19-27, 21-28

ΑΕΚ: Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 2, Ραντούλοβιτς, Αλβανός, Μπάγιος, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής 2, Νταρσουλάν, Αργυρού 1, Παλεβίτσιους 6, Βραζάλιτσα 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 1, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 5, Μπούμπαλο, Κόντης, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 4, Χάλαρης, Τσίλης 3

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21-28 (Τελικό)

Τη νίκη με την οποία θα κατακτήσει το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα του, θέλει ο Ολυμπιακός στον τέταρτο τελικό της Handball Premier κόντρα στην ΑΕΚ, στο ΟΑΚΑ. Live στις 19:00 στο gavros.gr/EPT Play1.