Πέρασε από το Δαΐς ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 28 Σεπτεμβρίου 2019 - 19:09

Τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Handball Premier διπλασίασε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν και του Δούκα στο Αθλητικό Κέντρο Δαΐς και έτσι συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα. Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθούν με τρία γκολ διαφορά. Και μάλιστα δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο. Όσο περνούσε η ώρα όμως οι «ερυθρόλευκο» ανέβαζαν απόδοση και τρέχοντας ένα μικρό σερί προσπέρασαν για πρώτη φορά λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου στο σκορ μέχρι και με τρία γκολ διαφορά. Μια διαφορά η οποία έμεινε μέχρι και την λήξη του πρώτου 30λεπτου (13-16).

Στο δεύτερο μέρος οι νταμπλούχοι Ελλάδος «πάτησαν γκάζι» και με πρωταγωνιστή τον Τσίλη, κατάφεραν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα. Η αναμέτρηση έγινε πραγματικό ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, όμως με δυο γκολ του Σπίκιτς, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο που αγωνίστηκε ήταν εξαιρετικός, από την μια εστία στην άλλη ουσιαστικά έκριναν το αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-4, 8-8, 9-11, 11-14, 13-16 (ημχ.), 14-19, 16-21, 18-22, 21-24, 22-25, 25-29.

ΑΣΕ Δούκα (Κωστής Μπούνας): Κρητικός 7, Τόμπρος 2, Μανουσέλης 5, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Πολύδωρος 3, Ντούνης 2, Τότος 3, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς 2, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 4, Κανδύλας, Σάνικης, Μπάγιος, Δεληχρήστος, Τινκίρ, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 3, Μιχαηλίδης, Τσίλης 8, Καρβατσκι.

Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/4 – 2/3

«Να επιβάλουμε το ρυθμό μας»

Οι δηλώσεις του Κώστα Τσιλιμπάρη, για το Σαββατιάτικο (28/9) ματς του Ολυμπιακού με τον Δούκα, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος...