Πέρασε και από τη Βέροια ο Θρύλος!

Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2019 - 19:54

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στη Βέροια η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν άνετα με 32-20 του Φίλιππου και έκαναν το «4 στα 4» στη Handball Premier.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα του Φίλιππου.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους Κώστα Τσιλιμπάρη, Δημήτρη Τζηρά, Πέτρο Κανδύλα, Άγγελο Τσίλη και Παναγιώτη Καραμπουρνιώτη μπήκε από την αρχή δυναμικά στον αγώνα, προηγήθηκε με τον Λιάπη και πριν το πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν στο 4-1, χάρη σε τέρμα του Καρβάτσκι. Δυο διαδοχικά γκολ από τον Νομικό, διαμόρφωσαν το 9-3, στο 11:30, για το συν έξι του Ολυμπιακού. Με τον Γιώργο Ζαραβίνα, να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, οι νταμπλούχοι Ελλάδας, συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό. Ο Δεληχρήστος σημείωσε το 11-5, στο 17:30, ο Φίλιππος Βέροιας, μείωσε σε 11-8, αλλά η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση και Μιχαηλίδης και Λιάπης, σκόραραν για το 13-8, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Νίκο Λιάπη, να σκοράρει για το 14-8, ενώ με ακόμα τέσσερα του διεθνή Έλληνα πίβοτ, που έφτασε ήδη τα εννιά στο παιχνίδι, το σκορ έφτασε στο 20-11, στο 35:20. Στο 47ο λεπτό, η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφτασε το συν δέκα (15-25). Ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» σερί, έφερε το ματς στο 29-17, πριν γραφτεί το τελικό 32-20. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Νίκος Λιάπης που σημείωσε 12 τέρματα και ακολούθησαν Μούγιτς με 6 και Μπάγιος με 4.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 5-9, 7-11, 8-12, 8-13 (ημ.), 10-18, 13-20, 14-24, 15-27, 18-29, 20-32

Φίλιππος Βέροιας: Ευαγγελόπουλος, Πατραμάνης 2, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 3, Παντελίδης, Νικολαΐδης 3, Λυκοστράτης, Βαρδάκας 1, Τζινερής 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας, Φιλόσογλου 3, Τζωρτζίνης, Παπαγιάνης 2, Παπαδόπουλος 4, Κουκουτσίδης 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπίκιτς, Νομικός 2, Μπογκούνοβιτς, Λέμος 2, Μούγιτς 6, Μάλλιος , Τερλέτσκι 1, Μπάγιος 4, Δεληχρήστος 3, Τινκίρ , Λιάπης 12, Αραπακόπουλος , Μιχαηλίδης, Μιχαηλίδης, Καρβάτσκι 2.

Βάλε… τετρακίνηση (pic)

Το… 4Χ4 θέλει να κάνει ο Ολυμπιακός, ο οποίος στις 18:00 κοντράρεται με τη Βέροια, εκτός έδρας, για την Α1 Χάντμπολ!