«Πάτησε» τον Φαίακα στο Ρέντη!

Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2019 - 21:40

Μία ακόμη νίκη για τον Ολυμπιακό. Η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Θρύλου επικράτησε εύκολα, με 32-22 του Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό του Ρέντη, για την όγδοη αγωνιστική της Handball Premier. Με τους Πειραιώτες να παραμένουν πρώτοι (μαζί με την ΑΕΚ) και αήττητοι στο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, μετά τη μεγάλη προσπάθεια κόντρα στην γερμανική Μέλσουνγκεν, για το EHF Cup, έδειξε θετικά στοιχεία κόντρα στους Κερκυραίους και χωρίς να... φορτσάρει, πήρε το θετικό αποτέλεσμα...

Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε χωρίς τους Σανίκη, Τσίλη, Καβάρτσκι και Λέμος, προηγήθηκε με 3-2, στα πρώτα πέντε λεπτά. Ελέγχοντας το ρυθμό, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα γκολ (6-2), με δυο διαδοχικά τέρματα του Τζηρά. Ο Έλληνας εξτρέμ, σημείωσε και το 7-3, την ώρα που ο Σκίπιτς πραγματοποιούσε διαδοχικές επεμβάσεις, έχοντας ήδη έξι στο ενεργητικό του, στα μισά του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιώργος Ζαραβίνας μοίραζε το χρόνο συμμετοχής, σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-7. Με δυο γκολ του Μπάγιου, διαμορφώθηκε το 15-12 στο 26:20, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 17-14, χάρη σε τέρμα του Λιάπη ακριβώς στο φινάλε.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, οι Πειραιώτες ανέβασαν... στροφές, κάνοντας το 19-17, 24-18. Ο Τερλέτσκι, που πέρασε κάτω από τα «ερυθρόλευκα» δοκάρια, διατήρησε τη διαφορά στα επτά τέρματα για τους νταμπλούχους Ελλάδας, που δεν άφησαν περισσότερα περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους! Το παιχνίδι ήταν στο 28-20, στο 20ο λεπτό. Ο Δεληχρήστος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20), πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Με το τελικό 32-22, ο Ολυμπιακός έφτασε με άνεση στο «οκτώ στα οκτώ» στη φετινή διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Μπάγιος με επτά τέρματα και ακολούθησαν οι Δεληχρήστος και Μάλλιος που σημείωσαν από πέντε γκολ!

Να σημειωθεί, ότι οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των «ερυθρολεύκων» συνεχίζονται την Κυριακή (16:00) κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας, για την φάση των «16» του Κυπέλλου.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-2, 8-3, 11-8, 13-12, 17-14 | 19-16, 22-18, 26-19, 28-20, 30-20, 32-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σκίπιτς, Nομικός 3, Μάϊνας, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Μούγιτς 2, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κανδύλας 1, Μπάγιος 7, Δεληχρήστος 5, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης 3.

Φαίακας Κέρκυρας: Τζούκας, Δούγιας 2, Σουλάνης, Δέσπος 2, Κουλούρης, Μάτοβιτς, Κόντης 4, Τσιλιμπάρης, Χερουβείμ 6, Δελλής 5, Πίτος, Βλαχόπουλος, Χάλαρης 3, Γιαννακόπουλος, Σκουρτάι, Νάστος.

«Συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό»

Ικανοποιημένος από την απόδοση των αθλητών του στο ματς με τον Φαίακα Κέρκυρας στο κλειστό του Ρέντη, για το πρωτάθλημα, δήλωσε ο Γιώργος Ζαραβίνας...