Μία ακόμα νίκη! Και τώρα η ΑΕΚ...

Σάββατο, 7 Δεκεμβρίου 2019 - 20:18

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα της Handball Premier, επικράτησε με 39-19 του Άρη στη Νίκαια και πλέον ετοιμάζεται για το ματς κορυφής κόντρα στην ΑΕΚ την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-1 στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με ένα σερί 3-0 έφτασε στο 7-3, πριν τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σανίκης ανέβασε τη διαφορά στο συν οκτώ, διαμορφώνοντας το 14-6, στο 23:28. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με δέκα γκολ, 17-7 και την ανωτερότητα του να είναι αδιαμφισβήτητη.

Αραπακόπουλος και Τζηράς είχαν ήδη σημειώσει από τέσσερα γκολ και οι Κανδύλας και Σανίκης από τρία. Λέμος και Σανίκης σημείωσαν από δυο γκολ, κάνοντας το 23-8, στο 10ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό και τον τεχνικό των Πειραιωτών να δοκιμάζει πράγματα εν όψει των κρίσιμων παιχνιδιών που ακολουθούν. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 39-19.

Ο Ολυμπιακός έκανε το «9Χ9» στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ, τη Δευτέρα 16/12 στις 19:15 στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 4-8, 5-10, 6-14, 7-17 (ημ.), 7-21, 11-25, 11-30, 15-35, 16-37, 19-39

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Λαδάκης 3, Ταουσάνης 3, Μελετάκος 3, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 2, Παπαδημητρίου, Μαλαδρένιας, Ασβεστάς 2, Παπαδόπουλος, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας 1, Βίδρας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 2, Γραμματικόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Nομικός, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 9, Μούγιτς 1, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Κανδύλας 3, Σανίκης 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Λιάπης 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 6, Μιχαηλίδης.

Για το «9 στα 9»! (pic)

Αγώνα έχει σήμερα και η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, με τον Άρη Νίκαιας (18:45).