Του στέρησαν τη νίκη, αλλά θέλει και βελτίωση!

Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019 - 20:56

Με την διαιτησία να παίζει τον δικό της ρόλο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με 27-24 στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» για την 10η αγωνιστική της Handball Premier και έτσι έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα, είχε ένα νεκρό διάστημα προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να κάνει ένα σερί 8-1 και ουσιαστικά να κάνει τον Ολυμπιακό να «τρέχει» σε όλο το ματς.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς. Σκόραρε στην πρώτη του επίθεση με τον Τζηρά από τα εξτρέμ, ενώ στην επόμενη φάση ο Κεδέρης ισοφάρισε. Ο Μάλιος έκανε το 2-1 και με εύστοχο πέναλτι ο Τζηράς το 3-1 για το +2 του Θρύλου για πρώτη φορά στο ματς. Η ΑΕΚ απάντησε με δύο τέρματα για το 3-3, αλλά ο Τσιλιμπάρης έκανε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις και κρατούσε χαμηλά το σκορ. Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα, ήθελαν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα, να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο, αλλά η ΑΕΚ με την άμυνα που έπαιζε (σ.σ. 5-1 με man-to-man τον Μάλλιο) δεν άφηνε τη δυνατότητα στους «ερυθρόλευκους» να τρέξουν. Έτσι το ματς πήγε στην επαφή, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει αρκετές δίλεπτες αποβολές και πέναλτι. Κάτι που του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει με τρια γκολ (8-5) με την συμπλήρωση των 15 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Εύστοχο πέναλτι του Τζηρά που κέρδισε ο Σανίκης για το 9-5 και άμεση απάντηση για τους φιλοξενούμενους με τον Γιάκομπσεν για το 9-6. Ο Τζηράς και πάλι με το όγδοο του τέρμα στο ματς έκανε το 10-8 στον αιφνιδιασμό δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο. Η ΑΕΚ μείωσε ξανά στο γκολ 10-9 με τον Χιμένεθ για να ισοφαρίσουν μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με τον Αραμπατζή σε 10-10 κάνοντας ένα επί μέρους 5-1, πέντε λεπτά πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο ματς. Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 12-10.

Η ΑΕΚ σκόραρε με τον Μπουνέτα στην πρώτη της επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο για το 10-13. Καταπληκτική πάσα του Τσίλη μετά από κλέψιμο στον Τζηρά για το 11-13, με τις δύο ομάδες μετά να σκοράρουν σε κάθε τους επίθεση για το 13-16. Ο Τσίλης το πήρε προσωπικά στο δεύτερο ημίχρονο και με άλλα δύο τέρματα πήγε το σκορ στο 15-17, για να έρθει μετά ο Τζηράς για το 17-18 και ο Λέμος για το 18-19. Γκολ του Μυλωνά για το 18-20 και στον αιφνιδιασμό έγινε το 18-21. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, Ο Λιάπης μείωσε σε 22-26, με έξι λεπτά να απομένουν για το ματς. Ο Μπάγιος έκανε το 23-26 με πλασέ την ώρα που η ΑΕΚ έπαιζε με δίλεπτη αποβολή αλλά βρήκε το τρόπο να σκοράρει με τον Μπουνέτα. Ο Λέμος βγήκε στον αιφνιδιασμό στην τελευταία φάση του ματς, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη με 27-24.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ - ΑΕΚ 24-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-5, 9-7, 10-9, 10-12 (σκορ ημιχρόνου), 13-15, 14-17, 18-21, 20-24, 22-26, 24-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζαραβίνας Γ.): Σπίκιτς, Τζηράς 13, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Μούγιτς, Μάλλιος 1, Τερλέτσκι, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 3

ΑΕΚ (Δημητρούλιας Δ.): Αραμπατζής 2, Δομπρής, Μωραΐτης, Χόγκας, Ζαμπούνης, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 1, Καφφάτος, Μπουνέτα 6, Γιόσμου, Κεδέρης 2

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Τσάκωνας, Δίλεπτα: 1 - 4, Πέναλτι: 8/8 - 2/2

Είδαν Θρύλο οι νταμπλούχες!

Τα κορίτσια της ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο Ρέντη προκειμένου να παρακολουθήσουν το ματς της ομάδας χάντμπολ κόντρα στην ΑΕΚ.