Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Θρύλος!

Πέμπτη, 19 Δεκεμβρίου 2019 - 18:42

Τη νίκη με 26-22 επί του Αερωπού στην Έδεσσα, για τη φάση των «οκτώ» του Κυπέλλου, πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού, παίρνοντας το εισιτήριο για την τετράδα.

Οι Πειραιώτες, που ταξίδεψαν αυθημερόν στην Έδεσσα, αγωνίστηκαν χωρίς τους Λέμος, Τσιλιμπάρη, Καβάρτσκι και στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στο εκτός έδρας ματς με το Διομήδη Άργους, για το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Από κει και πέρα, ο αγώνας στην Έδεσσα ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτου το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 10-10, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Κάουε (11-10) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με τον Μάλλιο και να ανατρέπει το σκορ στο 11-12 με τον Τσίλη. Ο Μισαηλίδης ισοφάρισε σε 12-12, αλλά οι Πειραιώτες με τέρματα του Μπάγιου και του Μάλλιου έφτασαν στο 12-14. Ακολούθησε η εκ νέου μείωση του σκορ σε 13-14 με τον Αποστολή και η απάντηση από πλευράς Ολυμπιακού με τον Τσίλη, για το 13-15. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 14-15, μετά από τέρμα που σημείωσε ο Κράλλης…

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 15-15, ο Ολυμπιακός απάντησε φτάνοντας στο 15-17 και στη συνέχεια, αύξησε στο +3 το προβάδισμά του για πρώτη φορά, με το Νικόλα Λιάπη να σημειώνει το 16-19. Με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού ο Πέτρος Κανδύλας με δυο διαδοχικά τέρματα, έγραψε το 19-22 για να ακολουθήσει το 19-24, με ένα 4-0 σερί των Πειραιωτών. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 22-24, αλλά ο Θρύλος με τέρματα του Σανίκη και του Μάλλιο έφτασε στο 22-26, τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Tα πεντάλεπτα: 3-3, 6-6, 8-7, 10-9, 12-12, 14-15 | 15-17, 17-19, 19-21, 20-24, 22-25, 22-26

Αερωπός Έδεσσας: Αθανασίου, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Κράλλης 4, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 2, Μισαηλίδης 7, Αποστολίδης 1, Κυριακού 2, Μουμτζιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος, Κάουε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπίκιτς, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος, Μούγιτς 3, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Κανδύλας 2, Σανίκης 1, Μπάγιος 3, Δεληχρήστος, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 6.