Δεν τον... άφησαν, αλλά μπορεί να το γυρίσει!

Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2020 - 22:16

Με τη διαιτησία να παίζει το δικό της ρόλο, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επικρατήσει της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και γνώρισε την ήττα με 26-23.

Οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή ειδικά προς το τέλος του αγώνα, όμως κάτι οι διαιτητικές αποφάσεις και κάτι οι κακές επιλογές του στέρησαν τη νίκη.

Βέβαια, ο Θρύλος έχει ενισχυθεί το τελευταίο διάστημα, με τις δύο μεταγραφές όσο περνάει ο καιρός να μπαίνουν και αυτές στην εξίσωση. Έτσι ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει την ανατροπή στο ΟΑΚΑ και να είναι αυτός που θα πάρει την πρόκριση στους τελικούς του Κυπέλλου.

Ο Μπάγιος άνοιξε το σκορ, στο 1:15, με τις άμυνες να έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο στα λεπτά του αγώνα. Διαδοχικές ισοπαλίες στο σκορ στο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να μην μπορούν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 12-15, χάρη σε ένα σερί 3-0 των παικτών του Γιώργου Ζαραβίνα μέσα σε τρία λεπτά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου το σερί των «ερυθρολεύκων» διευρύνθηκε στο 5-0 και με τα γκολ των Λέμος και Τσίλη το σκορ διαμορφώθηκε 15-14. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 19-15, για να μειώσει ο Σανίκης σε 18-20, στα μέσα του ημιχρόνου.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Τζηράς, με το τρίτο του προσωπικό τέρμα, μείωσε σε 21-23. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει περισσότερο και γνώρισε την ήττα με το τελικό 26-23.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 5-7, 7-10, 9-13, 12-15 (ημ.), 14-15, 15-19, 18-20, 20-23, 20-23, 23-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 5, Μάλλιος, Τζέριτς 1, Κανδύλας, Σανίκης 3, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 2, Δεληχρήστος, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καβάρτσκι 1

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Δομπρής, Μωραϊτης, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 1, Φλορίδο 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κριτσιοτόϊου 2, Κεδέρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΑΕΚ 23-26 (Τελικό)

Δείτε σε ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση τον πρώτο ημιτελικό, μεταξύ του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ, για το Κύπελλο Ελλάδας στο χάντμπολ Ανδρών...