Απόψε δείχνεις τι εστί Θρύλος!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Ανέτοιμος ο Ολυμπιακός, ήττα από την ΑΕΚ...

Τετάρτη, 29 Ιανουαρίου 2020 - 21:09

Σαφώς ανέτοιμος ακόμα, μετά τις νέες προσθήκες, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, μιας και ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 26-18, στον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ των δύο ομάδων. Έτσι ο Θρύλος δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή του πρώτου αγώνα, ενώ μάλιστα αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες μιας και ο Δημήτρης Τζηράς δεν έχει προλάβει να επανέλθει πλήρως ενώ και ο Πάτρικ Λέμος έμεινε εκτός εξαιτίας ίωσης.

Οι νέοι παίκτες της ομάδας του Γιώργου Ζαραβίνα μετρούν μόλις κάποιες ημέρες στην ομάδα και όπως είναι λογικό δεν έχουν μπει ακόμα πλήρως στην… εξίσωση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης και χωρίς να βρίσκουν λύσεις οι Πειραιώτες σε άμυνα και επίθεση το σκορ έφτασε στο 8-3 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Δυο διαδοχικά γκολ από Καρβάτσκι και Τσίλη μείωσαν στο 12-8, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 14-10, με το τρίτο προσωπικό γκολ του Τσίλη, ακριβώς στη λήξη στου χρόνου. Τα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς σκορ, με τον Τζέριτς να μειώνει σε 14-11. Στο 15:00 του δευτέρου μισού της αναμέτρησης το σκορ ήταν στο 21-16. Ο Ολυμπιακός, έχοντας απέναντι του τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 αποκρούσεις, δεν κατάφερε να βρει ρυθμό και να κάνει την ανατροπή και έτσι ήρθε το τελικό 26-18. Ο Τζέριτς τελείωσε το παιχνίδι με πέντε τέρματα και οι Τσίλης και Καρβάτσκι σημείωσα από τέσσερα γκολ.

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 8-3, 9-4, 12-8, 14-10 (ημιχ.) 14-11, 18-14, 21-16, 22-16, 23-17, 26-18

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Δομπρής 2, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια 6, Χιμένεθ 1, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 7, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Κεδέρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 1, Τζηράς, Τζέριτς 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Κανδύλας, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 4, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Σανίκης 1, Όστοϊτς

ΑΕΚ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 26-18 (Τελικό)

Δείτε σε ζωντανή διαδικτυακή μετάδοση τη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, στο ΟΑΚΑ...