ΠΑΟΚ, «πατώνεις»;

Κυριακή, 1 Μαρτίου 2020 - 14:50

Αφού τον άφησε, για ένα διάστημα του αγώνα, να νομίζει ότι είναι… ντέρμπι, ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 33-23 τον ΠΑΟΚ, στο χάντμπολ Ανδρών και έκανε, έτσι, ένα ακόμη βήμα, προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Handball Premier. Μέχρι το ημίχρονο ο Θρύλος είχε αρχίσει να ανοίγει τη διαφορά, με 14-10 και στη συνέχεια… ξέφυγε. Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός, «πάτησε» τον αντίπαλό του, δείχνοντας την τεράστια διαφορά που υπάρχει.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 33-23 του ΠΑΟΚ στο Ρέντη , για την 18η Αγωνιστική της Handball Premier. #osfp #olympiacos #olympiacossfp #handball #handballpremier

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos Piraeus (@olympiacossfp) στις

Προβάδισμα με +4 στο ημίχρονο!

Στην έναρξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-3 στο πρώτο πεντάλεπτο και διατήρησαν το προβάδισμα στο 2-4. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόελυκοι» με ένα 3-0 σερί το οποίο προήλθε από τα τέρματα των Λέμος, Κανδύλα και Τζηρά προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ, φτάνοντας στο 5-4 στη συμπλήρωση των 10 λεπτών.

Για τα επόμενα 3 λεπτά οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ αλλά μετά το 6-6 με το οποίο ισοφάρισε ο Μαστρογιάννης για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, ο Θρύλος απάντησε με ένα νέο 3-0 σερί και γκολ των Τζηρά, Τζέριτς και Τσίλη φτάνοντας στο 9-6 στα 16:53. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες αύξησαν τη διαφορά στο +4 με τον Μιχαηλίδη (18:08) και στο +5 με τον Τζηρά στα 26:55, για να μειώσει ο Κωστακίδης (27:40) στο 14-10 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Αύξησε τη διαφορά, έφτασε στη νίκη!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κυπραίος μείωσε με πέναλτι σε 15-12, αλλά ο Κανδύλας απάντησε για το 16-12 στα 33:00. Ακολούθησε το τέρμα του Τσαναξίδη, αλλά ο Θρύλος με δυο διαδοχικά γκολ των Καρβάτσκι και Όστοϊτς επανέφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή του +5 για το 18-13 (35:45). Στη συνέχεια δια χειρός Δημήτρη Τζηρά στον αιφνιδιασμό οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν για πρώτη φορά στο +6 το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 20-14 και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του ίδιο στο +7 για το 21-14 με συμπλήρωση των 40 λεπτών.

Ακολούθησαν δυο ακόμα γκολ για τον Θρύλο με τους Όστοϊτς και Τσίλη με τα οποία μεγάλωσε η διαφορά στο +9 για το 23-14 στα 42:12. Ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει απόλυτα και μένα 5-0 σερί, μετέτρεψε το 18-14 σε 23-14. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν με τους Παλάσκα και Τσέγιοβιτς όμως ο Θρύλος συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση. Mε δυο διαδοχικά γκολ του Πάτρικ Λέμος ο Ολυμπιακός εκτόξευσε στο +10 τη διαφορά για το 31-21 στα 54:58 και ο Όστοϊτς στο +11 για το 32-21 στα 56:20, ενώ ο Πάτρικ Λέμος διαμόρφωσε το 33-23 στα 58:40, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.