Νίκη επί του Άρη και... τώρα ΑΕΚ!

Κυριακή, 8 Μαρτίου 2020 - 18:27

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Και αυτό, διότι επικράτησε άνετα, με 38-25 του Άρη Νικαίας στο κλειστό του Ρέντη, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 38 βαθμούς μαζί με την ΑΕΚ.

Έτσι, στις 18/3, στο ΟΑΚΑ, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, στο ντέρμπι κορυφής της διοργάνωσης!

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του ματς, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και πήγαν μαζί, μέχρι το 6-6, στη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο σημείο αυτό, ο Θρύλος ανέβασε... στροφές και με ένα 5-0 σερί, που προήλθε από τα γκολ των Τζηρά (τρία), Μάλλιου και Τσίλη, έφτασε στο 11-6 στα 16:24. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Ασβεστάς, που μείωσε σε 11-7, αλλά με δυο διαδοχικά γκολ, των Κανδύλα και Τζηρά, ο Ολυμπιακός αύξησε στο +6 το προβάδισμά του. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε, με τέρματα του Τζηρά (20:55) για το 15-9 και του Καραμπουρνιώτη στο 16-10 (27:57), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τον Λέμος να σημειώνει το 19-14...

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μέχρι το 39:05, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα επιμέρους 6-2, χάρη στο οποίο μείωσαν σε 22-19. Όμως, στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι... στροφές και μέχρι τα 48:30, διεύρυνε το προβάδισμα του στο 29-20, με ωραία τέρμα του Μπάγιου.

Στα λεπτά που ακολούθησαν, οι Πειραιώτες δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επανέλθουν και αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 38-25!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπίκιτς, Τζηράς 5, Καραμπουρνιώτης 2, Λέμος 8, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Τζέριτς, Κανδύλας 1, Μπάγιος 4, Όστοϊτς 3, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης 2, Καρβάτσκι.

Άρης Νικαίας: Λαδάκης 10, Αθανασίου, Βλάχος 1, Γρηγοράκης 1, Μουλιάτος 1, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 6, Παπαδόπουλος, Κοκκοράκης, Ταβλαρίδης, Κρεμμύδας, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 1, Τζουβάρας 3, Χρηματόπουλος.

Δίλεπτα: 2-5

Πέναλτι: 8/10-1/1

Επιστροφή στο Ρέντη!

Μετά τη νίκη στην Κέρκυρα, η ομάδα χάντμπολ επανέρχεται στο Ρέντη, για το πρωτάθλημα.