Εύκολα ήρθε η πρώτη νίκη

Σάββατο, 3 Οκτωβρίου 2020 - 22:14

Την πρώτη του νίκη στη Handball Premier πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 26-18 του Άρη Νίκαιας. Θυμίζουμε, στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί από την ΑΕΚ και την προηγούμενη εβδομάδα είχε ρεπό.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν με ευκολία την αντίσταση του Άρη Νίκαιας και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Διομήδη Άργους την προσεχή Τετάρτη (7/10, 18:00).

O Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 4-0 στα πρώτα 5 λεπτά χάρη στα τέρματα των Κανδύλα, Ζάγια (2) και Μιλοβάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-2 με τους Χουρσουντιάν (5:50) και Μελετάκο (7:35) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν στο +5 το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο 9-4 με τον Παπαδόπουλο στα 16:46. Ακολούθησε το τέρμα του Βλάχου (19:50), όμως ο Θρύλος με ένα νέο 5-0 σερί, έφτασε τη διαφορά στη μεγαλύτερή τιμή της για το +8 και με το σκορ στο 15-7 να διαμορφώνεται από τον Κλιάιτς, ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Τον απόλυτο έλεγχο είχε και στο δεύτερο ημίχρονο. Το 24-17 διαμορφώθηκε από τον Μιλοβάνοβιτς στα 50:14. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τον Θρύλο να φτάνει στη τελική επικράτηση με 26-18.

Πεντάλεπτα: 4-0, 5-3, 7-4, 10-7, 12-7, 15-7 (ημχ.), 17-9, 19-12, 21-14, 23-17, 25-18, 26-18

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης 3, Τερλέτσκι, Ζάγια 2, Τσούριτς, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 2, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης.

Άρης (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου, Βλάχος 3, Δ. Μελετάκος 4, Γ. Μελετάκος 3, Τζάνος, Μπάρμπας, Κοκκοράκης 2, Ταβλαρίδης, Ακερμανίδης, Τόμσον, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Μινάρδος, Χελιώτης.

Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 3/4-4/6