Πέρασε από το Άργος

Τετάρτη, 7 Οκτωβρίου 2020 - 20:23

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, στο Άργος, για την 4η αγωνιστική της Handball Premier, επικρατώντας 26-25 του Διομήδη. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε τρεις αναμετρήσεις, μετά την επικράτηση επί του Άρη Νίκαιας την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Θρύλος πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, σε ένα κλειστό παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 13-12 στο πρώτο ημίχρονο και ήλεγξαν το ρυθμό στην επανάληψη, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς με 6 και Ζάρκο Τσούριτς με 4.

Η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας το Σάββατο (10/10) στις 21:00 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό και κλειστό από την αρχή. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 3-1, αλλά απάντησε άμεσα και με ένα 3-0 σερί, ανέτρεψε την κατάσταση φτάνοντας στο 3-4, με εντυπωσιακό γκολ του Βύρωνα Παπαδόπουλου, πίσω από τη σέντρα, μετά από δικό του κλέψιμο και ενώ στην προηγούμενη φάση είχε αστοχήσει σε πέναλτι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν εκ νέου με 8-7 στα 20:38, ο Κόμπετιτς ισοφάρισε αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες έμειναν πίσω στο σκορ με 9-8. Χάρη σε δυο τέρματα του Νίκου Πασσιά ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα για το 9-10 στα 23:50, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Ο Διομήδης προηγήθηκε ξανά με 12-11 στα 27:20, όμως με δυο εξαιρετικά προσωπικά γκολ, ο Ζάρκο Τσούριτς διαμόρφωσε το 12-13 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος μπήκε δυνατά και απέκτησε προβάδισμα 2 τερμάτων (12-14) για πρώτη φορά με σκόρερ τον Παπαδόπουλο. Πήγε και στο +4 με Μιλοβάνοβιτς (13-17) και Μιχαηλίδη (17-21), ο Διομήδης μείωσε σε 21-23, στα 55:45, με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο να δίνει και πάλι τη λύση για το 21-24. Ακολούθησε το 22-24 για λογαριασμό των γηπεδούχων όμως ο Θοδωρής Δεληχρήστος με ένα εντυπωσιακό γκολ έγραψε το 22-25, τρία λεπτά πριν την εκπνοή. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι σε 23-25 (58:56), ο Ολυμπιακός απάντησε για το 23-26 (59:00) και κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα παρότι μείωσε ο Διομήδης σε 25-26 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 3-3, 7-7, 10-10, 12-13 (ημιχρ.), 13-17, 14-17, 16-19, 18-22, 20-23, 25-26

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κραβτσένκο 1, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Στανοίλοβιτς, Παπαντωνόπουλος, Tσάκαλος 1, Στάνκοβιτς 4, Χόγκας 3, Μπόσκος 2, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 3, Ρόμπος, Μούγιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νέναντ Κλιάιτς): Κουκουλάς, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλάγιτς 2, Μιχαηλίδης 2, Τσίλης.