Δεν είχε πρόβλημα

Σάββατο, 10 Οκτωβρίου 2020 - 22:59

Την 3η συνεχόμενη νίκη του πήρε ο Ολυμπιακός στη Handball Premier, μιας και νίκησε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» 33-20 τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας.

Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς ο οποίος το βράδυ της Παρασκευής ανέβασε πυρετό και υποβλήθηκε σε προληπτικό έλεγχο COVID-19 . Τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήταν αρνητικά, ωστόσο αποφασίστηκε να μην χρησιμοποιηθεί για προληπτικούς λόγους.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στα πρώτα του λεπτά. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-6 με τον Μιχαηλίδη στα 14’, ωστόσο ο Ιωνικός ισοφάρισε 8-8. Οι «ερυθρόλευκοι» με δυο διαδοχικά τέρματα του Κλιάγιτς πήγαν στο 10-8 στα 19:55, στο 11-9 με τον Τσούριτς στα 21:32 και στο 12-10 με τον Κόμπετιτς στα 24:02, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με γκολ του Κλιάγιτς για το 14-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και ήταν πολύ καλύτερος. Με τέρματα των Μιχηαλίδη και Τσίλη πήγε στο 18-12 (35’), ενώ ξέφυγε και με +12 με τον Κόμπετιτς να γράφει το 29-17 στα 53:00. Ο Παπαδόπουλος σκόραρε στην εκπνοή για το τελικό 33-20. Αυτή ήταν η 3η διαδοχική νίκη του Ολυμπιακού.