Δεν συνάντησε δυσκολία

Σάββατο, 17 Οκτωβρίου 2020 - 19:55

Την 4η συνεχόμενη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Χάντμπολ, μιας και επικράτησε με 39-26 του ΑΣΕ Δούκα, στο Αθλητικό Κέντρο Δαΐς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια το προβάδισμά το οποίο σταδιακά αύξαναν, καταφέρνοντας να κάμψουν με σχετική ευκολία την αντίσταση του Δούκα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από την αρχή. Πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και με ένα σερί τριών γκολ απέκτησε προβάδισμα στο 1-4, με τη συμπλήρωση του πρώτου 7λέπτου. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή η υπεροχή του Ολυμπιακού, ενώ ο εκ των κορυφαίων για τους Πειραιώτες, Κόμπετιτς με το τρίτο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τη διαφορά στο +5 (10-15) δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο εξίσου κομβικός, Παπαδόπουλος διαμόρφωσε το 12-16 υπέρ του Θρύλου, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, απλώς ολοκλήρωσε τη δουλειά. Συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και δεν απειλήθηκε. Με γκολ του Δεληχρήστου ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για τους Πειραιώτες οι οποίοι μπήκαν δυνατά από τα αποδυτήρια και ολοένα και αύξαναν την υπέρ τους διαφορά. Στα μέσα της περιόδου έφτασε ο Ολυμπιακός έφτασε στο +10 μετά από γκολ του Παπαδόπουλου και στα λεπτά που απέμειναν οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 39-26.

Πεντάλεπτα: 1-3,2-5,5-7, 7-10, 8-11, 12-16 (ημχ) 14-21, 17-25, 19-28, 22-31, 23-35, 26-39

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νέναντ Κλιάιτς): Κουκουλάς 1, Μιλοβάνοβιτς 3, Τερλέτσκι 1, Ζάγια 3, Κανδύλας 3, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 4, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 1, Κλάγιτς 2, Μιχαηλίδης 4, Τσίλης 3
ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Παγιάτης 3, Μπαζδέκης, Αναστασίου 6, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης, Γερουλάνος 4, Κασιώνης, Καρακεχαγιάς 3, Ντούνης 4, Ζαρίκος 4, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Μπαλάσκας, Στεφανίτσης 2.
Δίλεπτα: 8-5, Πέναλτι: 1/1- 4/4