Πήρε αυτό που ήθελε ο Θρύλος

Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021 - 18:36

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό, μιας και νίκησε 34-31 εκτός έδρας τον Δούκα για την 6η Αγωνιστική της Handball Premier. Ο Θρύλος πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στην αξιόλογη ομάδα του Δούκα και επέστρεψε στις νίκες μετά το ισόπαλο 18-18 στο ντέρμπι με την ΑΕΚ την περασμένη εβδομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την πέμπτη φετινή τους νίκη στη Handball Premier φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση, μέσα σε μια δύσκολη έδρα. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και το διαχειρίστηκε υποδειγματικά ακόμα και όταν πλησίασαν στο γκολ (31-32) οι γηπεδούχοι, δυο περίπου λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Στην αρχή του αγώνα, ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με δυο γκολ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με τους γηπεδούχους απαντούν και να ανατρέπουν την κατάσταση, αποκτώντας αυτοί προβάδισμα δυο τερμάτων, για το 4-2 με τη συμπλήρωση του 5ο λεπτού (4-2). Με δυο διαδοχικά γκολ του Κανδύλα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5, και μετά το 7-6 που σημείωσε ο Αποστολίδης, ο Μοντόρο αρχικά ισοφάρισε (10:46) και ο Αραπακόπουλος δυο λεπτά μετά έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 8-7. Ο Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης δέχθηκε απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Τσιγαρίδα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Γιόσμου στα 14:56, όμως ο Οστρούσκο διατήρησε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ για το 9-8 στα 15:56. Μετά το 9-9 οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν τη διαφορά του +2 φτάνοντας στο 11-9 με τον Οστρούτσκο με τη συμπλήρωση του 20λέπτου. Ο Βύρωνας Παπαδόπουλος ανέβασε στο +3 τη διαφορά σημειώνοντας το 14-11 (27:20). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14 με τον Τσιγαρίδα στα 29:17, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-13 υπέρ του Θρύλου, χάρη στο τέρμα του Δομπρή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάρκο Μπούντις έγραψε το 13-16 αρχικά και το 14-19 στη συνέχεια (33:36), με τον Ολυμπιακό να διευρύνει και στο +6 το προβάδισμά του χάρη στο τέρμα του Δομπρή, ο οποίος σημείωσε το 14-20 στα 35:23. Με νέο τέρμα του Μπούντιτς διατηρήθηκε η διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για το 15-21 στα 36:10, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν πλησιάζοντας στο 20-22. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και με ένα 3-0 σερί, ξέφυγαν ξανά με +5 για το 20-25 δια χειρός Δομπρή στα 43:10. Στο επόμενο δεκάλεπτο, ο Δούκας μείωσε εκ νέου στα δυο γκολ, για το 27-29 με τον Τσιγαρίδα (51:56), αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν για το 27-31 με τον Μπούντις (53:15). Στον χρόνο που απέμεινε ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και παρότι ο Στεφανίτσης μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά, σημειώνοντας το 31-32 στα 58:06, ο Κανδύλας απάντησε για το 31-33 (58:45) και ο Παπαδόπουλος στην εκπνοή έγραψε το τελικό 34-31, υπέρ του Θρύλου.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-6, 8-8, 9-11, 11-12, 13-15 (ημχ.), 14-19, 19-22, 22-26, 25-28, 28-32, 31-34

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας): Μαρκατάτος, Παγιάτης, Μπατής, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης 1, Τζανιδάκης, Γερουλάνος, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου 3, Ντούνης 2, Γιάντσα 5, Αποστολίδης 4, Νικολίνταης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς 6, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής 6, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3.

Κόκκινη: 11:39 Καραμπουρνιώτης (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 4/5-4/4