Χάντμπολ: Τρομερή εμφάνιση και άνετη νίκη κόντρα στην Πυλαία

Σάββατο, 5 Φεβρουαρίου 2022 - 16:50

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός κόντρα στην Πυλαία και πέτυχε το «3 στα 3» στην Β' φάση της Handball Premier, επικρατώντας άνετα με 37-20. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ αποτελεσματικός και στις δύο άκρες του γηπέδου και έφτασε εύκολα στην νίκη, με την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη να δείχνει πολύ έτοιμη για την συνέχεια.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρα προβάδισμα 4-1 με δύο γκολ του Μοντόρο και από ένα γκολ των Καραμπουρνιώτη και Παπαδόπουλου. Μοντόρο, Παπαδόπουλος (2), Καραμπουρνιώτης και Μπούντιτς έκαναν το 9-2 για τον Θρύλο στα 10:50.

Το σκορ ανέβηκε σε 10-2, χάρη σε γκολ του Καραμπουρνιώτη από τα 20 μέτρα σε κενή εστία, με τον Ολυμπιακό να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Κοτανίδη να κάνει πολύ καλές επεμβάσεις όσες φορές χρειάστηκε. Ο Θρύλος ήταν κυρίαρχος και πήρε μεγάλο προβάδισμα, πετυχαίνοντας αρκετά γκολ στον αιφνιδιασμό, μερικά εκ των οποίων ήταν θεαματικότατα.

Μπούντιτς και Κανδύλας έκαναν το 13-3, με τον Παπαδόπουλο με δύο τέρματα να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ σε 15-6 στα 18:35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-2 και το ημίχρονο έκλεισε με 22-, με τον Μπούντιτς να είναι εκ των πρωταγωνιστών. Με το σκορ στο 18-6, ο Μπούντιτς πέτυχε ένα πολύ θεαματικό τέρμα κάνοντας το 19-7, με τους Παπαδόπουλο, Αραπακόπουλο και Μιχαηλίδη να κάνουν το 22-7 στα 29:47. Το τελικό 22-8 πέτυχε για το πρώτη ημίχρονο ο Αλεξανδρίδης στα 29:58.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες, με τον Παπαδημητρίου κάτω από τα δοκάρια, συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +13 (25-12) επί των φιλοξενούμενων, με τον Κρητικό (36:20), διαφορά που κράτησαν, με σκόρερ τον Μοντόρο (39:28). Με γκολ του Παπαβασίλη (42:33), η ομάδα μας «έγραψε» το 28-16, ενώ με σκόρερ τον Μιχαηλίδη (49:29), ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά επί των Θεσσαλονικέων στο +14 (31-17).

Στο 53:19, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του πέναλτι, σκοράροντας με τον Παπαδόπουλο για το 35-18, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 37-20, με τον Παπαβασίλη (59:00) και πανηγύρισε, έτσι, τη νίκη κόντρα στην Πυλαία…

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 13-3, 15-6, 19-7, 22-8 (ημχ.), 23-12, 27-14, 28-17, 31-17, 35-18, 37-20