Άνετος στη Θεσσαλονίκη

Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022 - 18:47

Εύκολη νίκη με 33-20 επί της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη, για τη 10η αγωνιστική της Handball Premier, πήρε ο Ολυμπιακός, παρουσιάζοντας καλή εικόνα. Ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Γιώργο Καρασαββίδη να δίνει ευκαιρίες και να μοιράζει τον χρόνο.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (3-1) στο ξεκίνημα, ωστόσο ανέβασε… στροφές και προσπέρασε με 4-3, με γκολ του Μπάγιου στην κόντρα. Πασσιάς (3-5) και Μπάγιος ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (3-6), με τον νεαρό Ρούσσο να δίνει «αέρα» τεσσάρων τερμάτων στους πρωταθλητές Ελλάδας, κάνοντας το 13-9. Ο Θρύλος πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέμπερ, ξέφυγε με 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τέρμα του Μπάγιο, «εκτόξευσε» το προβάδισμα της στο +10 (16-26), με τον Δομπρή να «χτυπάει», για το 27-16. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +15 (16-31), με τον Ρούσσο στην κόντρα, ενώ ο Βέμπερ «βρήκε» δίχτυα άλλη μία φορά, για το 33-18. Στο τελευταίο λεπτό, η ΧΑΝΘ μείωσε σε 33-20, σκορ με το οποίο τελείωσε η αναμέτρηση στη Θεσσαλονίκη.