Θέλει χρόνο αλλά και βελτίωση!

Κυριακή, 7 Οκτωβρίου 2018 - 21:02
Αρθρογράφος: Θεόφιλος Τυριντζής
ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Η «τελευταία εντύπωση» λένε είναι αυτή που σου μένει και ο Ολυμπιακός φρόντισε να χαλάσει την καλή εικόνα που είχε στα πρώτα 20 λεπτά, στην πρεμιέρα του στο πρωτάθλημα της Α1, αναγκάζοντας όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, να μιλάνε για δύο πρόσωπα. Όπως άλλωστε έκαναν και οι ίδιοι οι «ερυθρόλευκοι». Γιατί να το κρύψουμε; Στο 2ο μέρος, ο Ολυμπιακός, όχι απλά κατέβασε ταχύτητα αλλά πήγε με… νεκρά και επέτρεψε στον Χολαργό να τον «κατεβάσει» από τους 22 πόντους στους… 6 διαφοράς. Όχι ότι δεν έπαιξε ωραίο μπάσκετ ο Χολαργός και δεν παρουσίασε μία άλφα δυναμική, αλλά έβαλαν το χεράκι τους σε αυτό και πολύ μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι»…

Μιλουτίνοφ και κρεσέντο τριπόντων

Τα σκαμπανεβάσματα – τα οποία είναι λογικά για το διάστημα που βρισκόμαστε, πόσο μάλλον όταν έχουμε να κάνουμε με μία νέα ομάδα, φάνηκαν από το 1ο δεκάλεπτο. Μπαίνει ο Ολυμπιακός με ένα 11-4 και επιτρέπει να του το κάνουν… 13-13. Πως; Κακό αμυντικό τρανζίσιον και θέματα στην καρδιά της άμυνας. Μέσα στη ρακέτα του. Αυτό παραμένει ένα θέμα το οποίο θα πρέπει να δουν. Για να καταλάβετε και κάτι άλλο: Ο Ολυμπιακός είναι αυτός που θέλει να τρέξει, αυτός που θέλει να πάρει πόντους στο ανοικτό γήπεδο αλλά στο 1ο δεκάλεπτο, ο Χολαργός είχε πάρει 8 πόντους στον αιφνιδιασμό και ο Ολυμπιακός μόλις 3. Η καλή μέρα βέβαια για τον Μιλουτίνοφ είχε φανεί από… το πρωί.

Όταν κυκλοφόρησε καλύτερα η μπάλα- και δίχως να φτιάξει η άμυνα, καθώς ο Χολαργός τελείωσε με 66,7% στα δίποντα (είχε μόλις 2/9 τρίποντα) και 22 πόντους μέσα στη ρακέτα των Πειραιωτών- και μπήκαν τα μακρινά σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στους 22 πόντους διαφορά. Είχαν 5 σερί τρίποντα, ο Τίμα μάλιστα κέρδισε και το φάουλ, ενώ ο Μιλουτίνοφ συνέχιζε την τρομερή δουλειά κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων φτάνοντας τους 16 πόντους σε ούτε 13 λεπτά συμμετοχής.

Για την εποχή δικαιολογώ τα πάντα… Το ότι είναι νέα ομάδα, το ότι ακόμα ψάχνουν τον ρυθμό τους, τις συνεργασίες τους, τη χημεία τους, τα πάντα. Πρώτος εγώ θα τους υπερασπιστώ. Όχι όμως την έλλειψη κινήτρου. Δεν αποτελεί δικαιολογία το ότι παίζεις με τον ίδιο αντίπαλο μέσα σε λίγες μέρες, τού έχεις βάλει 58 πόντους σε 20 λεπτά και κερδίζεις με 22 διαφορά. Έχεις νέο προπονητή και πρέπει να αποδεικνύεις πράγματα σε κάθε φάση. Θες και πρέπει να δουλεύεις και μέσα από αυτά τα ματς.

Γιατί ο Ολυμπιακός στο 3ο δεκάλεπτο, όταν έκανε το 63-44 με τρίποντο του Γκος και καλάθι του Πρίντεζη, απλά δεν… εμφανίστηκε ξανά στο ματς για το υπόλοιπο της 3ης περιόδου. Ο Χολαργός του έκανε ένα επιμέρους 5-20. Στην άμυνα είχε τρομερά προβλήματα τόσο μέσα στη ρακέτα (δεν έπιασε το δίδυμο στους ψηλούς Λεντέι –Μιλουτίνοφ αμυντικά- όσο και στην περιφερειακή. Παρένθεση: Ο Μιλουτίνοφ στο πρώτο μέρος, στην πίεσή του στην περιφέρεια ήταν πολύ καλός.

Ο Χολαργός ξεκίνησε με 4/4 τρίποντα, τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» σε αυτό το διάστημα έκαναν 5 λάθη μαζεμένα (σ.σ. είχαν 3 στα πρώτα 20 λεπτά) αλλά και μπροστά επί 7 ολόκληρα λεπτά σκόραραν μόνο με βολές. Από το καλάθι του Πρίντεζη δεν είχαν πετύχει ξανά εντός παιδιάς. Έφαγαν 28 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και έβαλαν 12!! Το καμπανάκι βάρεσε και το άκουσαν και με ένα 11-3 επιμέρους στην αρχή της 4ης περιόδου (30 πόντους πέτυχαν στο 2ο μέρος), πήραν αυτό που ήθελαν αλλά και άξιζαν.

Το να υπάρχει διάρκεια αυτή την εποχή ή να παίζουν στα κόκκινα είναι αφύσικο, απλά πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας πως σε λίγες ημέρες δεν θα είναι μπροστά τους ο Χολαργός, αλλά η Κίμκι, όχι ο Λοβ αλλά ο Σβεντ. Θέλει μία ισορροπία λοιπόν και κυρίως πιο γρήγορη αντίδραση. Τα νεκρά διαστήματα είναι λογικά αλλά θα πρέπει να μειώνονται, να παίρνουν σε διάρκεια γιατί θα κοστίσουν.

Ο Μπλατ ανακάτεψε την τράπουλα όσο δεν πήγαινε

Ο Μπλατ στο παιχνίδι του Κυπέλλου πήγε ορθολογικά. Στο ματς του πρωταθλήματος, στο 3ο δεκάλεπτο έπαιξε αρκετά με Λεντέι-Μιλουτίνοφ στους ψηλούς (και έτσι ξεκίνησε και στο 4ο δεκάλεπτο) και στη συνέχεια έπαιξε πολύ με τα σχήματά του αναζητώντας το ιδανικό και πηγαίνοντας ανάλογα με τις ανάγκες του αγώνα. Με 4 λεπτά να απομένουν έπαιξε με Στρέλνιεκς στον άσο, Τουπάν και Τίμα και Πρίντεζη-Μιλουτίνοφ στους ψηλούς. Δεν το κράτησε πολύ. Έβαλε τον Γκος δίπλα στον Στρέλνιεκς και πήγε ξανά με Λεντέι-Μιλουτίνοφ στους ψηλούς. Με δύο λεπτά να απομένουν έπαιξε «4άρι» ο Τουπάν (κι όχι ο Τίμα). Είχε λοιπόν Γκος, Σπανούλη, Στρέλνιεκς, Τουπάν και Λεντέι.

Αρνητικός ο Τίμα στην άμυνα

Ο Τίμα ήταν η μεταγραφή του καλοκαιριού που πίστεψα πολύ για το δικό του step up. Ήμουν σίγουρος γι αυτόν, πιστεύοντας πολύ και τα σωματικά του προσόντα. Με τον Χολαργό για το πρωτάθλημα ήταν πολύ κακός. Έκανε εύκολα το λάθος, δίσταζε να σουτάρει αλλά το κυριότερο, στην άμυνα δεν ήταν καθόλου αποτελεσματικός. Δέχθηκε δύο απανωτές φάσεις από τον Γιάνκοβιτς (στη μία τον πήγε μέχρι μέσα), έχασε στη συνέχεια τη μπάλα και οι έντονες παρατηρήσεις από τον Μπλατ- ακόμα και στην άλλη άκρη του παρκέ- ήταν αναμενόμενες. Κοίταξε τον πάγκο… Σήκωσε τον Τουπάν.

ΥΓ1: Να σφυρίζεις παιχνίδι επιπέδου Α1 και να μην ξέρεις που να στήσεις τον παίκτη για την επαναφορά από την πλάγια γραμμή. Πάλι καλά που το διόρθωσε ο συνάδελφός του.

ΥΓ2: Οι πόντοι από αιφνιδιασμό στο ματς ήταν 6 για τον Ολυμπιακό και 15 για τον Χολαργό. Το ανάποδο θα έπρεπε να ήταν.

ΥΓ3: 30 πόντους στο ζωγραφιστό ο Ολυμπιακός, 36 ο Χολαργός.

ΥΓ4: Πίεση ψηλά στο παρκέ και δέχθηκαν άλεϊ ουπ κάρφωμα.

Να μην ξέρεις ποιός θα στην κάνει!

Ο Θεόφιλος Τυριντζής γράφει την πρεμιέρα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, την… άμυνα που ήταν το «κλειδί» και άνοιξε τον δρόμο, αλλά και την αποφυγή… υπερβολικών αντιδράσεων.