Ασταμάτητες!

Σάββατο, 4 Φεβρουαρίου 2017 - 18:48

Ακάθεκτη συνεχίζει η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε εύκολα με 80-49 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν την 13η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος, η οποία παράλληλα είναι η 41η σε 41 ματς στις εγχώριες διοργανώσεις από την περσινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις διαθέσεις της. Οι νταμπλούχες με άμυνα και επίθεση για σεμινάριο ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +19 (28-9). Στη δεύτερη περίοδο έπεσε το σκορ με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 8 πόντους και τον Κρόνο 10 (36-19). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος πάτησε γκάζι και έφτασε εύκολα σε μια ακόμα νίκη, με το τελικό 80-49 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 36-19, 59-36, 80-49

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 9 (1 τριπ.), Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 7 (5 ασίστ), Κάιζερ 12, Δημητράκου 6, Παπαμιχαήλ 4, Χαλιβέρα 8, Τζόνσον 8, Κοσμά, Καλτσίδου 14 (2 τριπ.), Φουράκη 4

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: Τζανετάτου, Αυτζή 5, Σπαθάρου 6, Μίχου 2, Γκέρκι 2, Τσιμπίδη, Γασπαράτου, Σίντυ 14, Κυριακοπούλου 14

«Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε»

Η Ελένη Καπογιάννη μίλησε για τη νίκη επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου και τόνισε ότι αν ο Ολυμπιακός έβαζε κάποια από τα ελεύθερα τρίποντα που έχασε τότε το σκορ θα είχε ξεπεράσει τους 100 πόντους.