Με σπασμένα τα φρένα

Παρασκευή, 20 Οκτωβρίου 2017 - 15:11

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Θρύλου φέτος είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε περίτρανα με την επιβλητική νίκη που πέτυχε στην Τουρκία κόντρα στην Μπεσίκτας.

Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες της Ελένης Καπογιάννη, κέρδισαν εύκολα με 70-53 και έκαναν το 2 στα 2 στον Α’ όμιλο του Eurocup. Με τη νίκη που πέτυχαν στην Πόλη πλέον ισοβαθμούν με 4 βαθμούς στην κορυφή του ομίλου με την Ρίγα, την οποία θα υποδεχθούν την ερχόμενη Τετάρτη (25/10) στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Στέλλα Καλτσίδου, η οποία είχε 14 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό είχαν επίσης οι Μάζιτς (13π.), Άντερσον (13π.) και Σωτηρίου (10π.).

Η εικόνα του αγώνα:

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (21-18) με τη Μίρνα Μάζιτς να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα 10 πόντους με απόλυτη ευστοχία στα σουτ εντός παιδιάς (2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα). Ίδια η εικόνα και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου με τις "ερυθρόλευκες" να διατηρούν το προβάδισμα. Με συνεχόμενους πόντους από τις Άντερσον και Καλτσίδου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, μέχρι εκείνο το σημείο, στο συν οκτώ (24-32) ωστόσο οι γηπεδούχες έμειναν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 29-36.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο δυνατό ρυθμό και με ένα επιμέρους 12-5 στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ανέβασε τη διαφορά στο συν 14 γράφοντας το 48-34 διαφορά που διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου γράφοντας το 53-40. Τα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχες δεν έδειξαν ικανές να κοντράρουν τον Ολυμπιακό ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο συν 19 (49-68) και με το τελικό 70-53 έφυγε με το διπλό από την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 29-36, 40-53, 53-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 13 (3), Χατζηνικολάου 3 (6 ασίστ), Νικολοπουλου 4, Σωτηρίου 10, Άντερσον 13, Μακόλι 7, Σπυριδοπούλου 6 (2), Κοσμά, Καλτσίδου 14(1)

Μπεσίκτας: Ουζούνογλου 2, Μόσμπι 12, Σιτζίλ 4, Ερντέν Ατακάν 1 (1), Οζέλκι, Νταμπάκογλου, Σιγιαντεμίρ, Περοβάνοβιτς 10, Αβσι, Γουίλερ 16 (2), Ουζούν 6 (2).

«Παίξαμε τρομερή άμυνα»

Η Ελένη Καπογιάννη μίλησε για τον αγώνα με την Μπεσίκτας και έδωσε συγχαρητήρια στις παίκτριές της για τη νίκη στην Τουρκία.

Με την ψυχολογία στα ύψη

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ μετά τη νίκη της επί της Μπεσίκτας, επιστρέφει στις εγχώριες διοργανώσεις και το Σάββατο (16:00) θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Λευκάδας για τη 2η αγωνιστική της Α1.

Ασταμάτητες...

Μπράβο στα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη, τα οποία πήραν μια σπουδαία νίκη στην Πόλη επί της ομάδας της Μπεσίκτας.