Τις διέλυσε και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Σάββατο, 23 Δεκεμβρίου 2017 - 16:10

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο κλειστό του Καλλιθέας των Εσπερίδων με το ευρύ 97-54.

Οι «ερυθρόλευκες» δεν αντιμετώπισαν καμία αντίσταση από την ομάδα του Γιώργου Ρουμπελάκη, προκρίθηκαν στις «4» του θεσμού και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους για τη συνέχεια.

Ο Ολυμπιακός μπήκε γερά στο παιχνίδι και με τις Μακόλι και Αντερσον πρωταγωνίστριες έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 27-11. Η αντίσταση των Εσπερίδων ήταν πολύ μικρή, η Σπυριδοπούλου ανέλαβε πρωτοβουλίες και η διαφορά πηγε στους 24 πόντους (13-37) με το ημίχρονο να τελειώνει 26-49.

Τον ίδιο ακριβώς ρυθμό είχε και η Τρίτη περίοδος. Ο Μίσσας προτίμησε ορθά να ανοίξει το ροτέισον και ο Ολυμπιακός συνέχισε αμέριμνος να σκοράρει επί των Εσπερίδων. Μοιραία λοιπόν οδηγήθηκε ο Θρύλος στο τέταρτο δεκάλεπτο προπορευόμενος με 36 πόντους των γηπεδούχων (41-77).

Η εικόνα δεν άλλαξε καθόλου και στη συνέχεια. Το ματς πλέον είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Θρύλο να κατατροπώνει τις γηπεδούχες και να προκρίνεται στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 26-49, 41-77, 54-97

Γ.Σ. ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπάζι 9, Στεφανίδου, Δανούση, Ευμορφοπούλου 11, Λουκάτου, Στεφάτου 6, Καψοκόλη 4, Μπαλωμένου, Χαρούνη 2, Ζότοβα, Λίτσι 20, Τζουνοπούλου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 14 (5/7 διπ, 9 ριμπ), Σταμάτη 5 (1 τρ. 5 ασ.), Σπυριδοπούλου 16 (7 ριμπ, 3 κοψ.), Χατζηνικολάου 11 (3/3 διπ, 6 ασ), Μπαλτά 1, Μάλτση 3 (1 τρ), Νικολοπούλου 3 (3 ασ., 3 κλεψ.), Χαλιβέρα 2, Σωτηρίου 13 (4 κλεψ), Κοσμά 2, Αντερσον 21 (9/11 διπ.), Μακόλι 6 (2 κοψ)

«Πιο δυνατοί το 2018»

Ο Κώστας Μίσσας μίλησε για τη νίκη – πρόκριση επί των Εσπερίδων και τόνισε ότι οι «ερυθρόλευκες» τη νέα χρονιά θα εμφανιστούν πιο δυνατές!