Ναυάγιο στη Βιτόρια

Παρασκευή, 12 Ιανουαρίου 2018 - 23:16

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός… Απλά θλίψη και απογοήτευση σκόρπισε στους φίλους του η εμφάνισή του στη Βιτόρια. Η πιο σωστά… η εξαφάνισή του καθώς πέραν του 1ου δεκαλέπτου ξέχασε να πατήσει ξανά στο παρκέ της «Φερνάντο Μπουέσα». Ηττήθηκε κατά κράτος από την Μπασκόνια, το καταμαρτυρά άλλωστε το τελικό σκορ 86-54 και οφείλει με ψυχραιμία, έντονη αυτοκριτική από όλους και σκληρή δουλειά να ανασυνταχθεί και να κοιτάξει τα πάρα πολλά κακώς κείμενα, καθώς κάποια σημάδια είναι επαναλαμβανόμενα. Οφείλεις να χάσεις, όχι όμως να παραδοθείς.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η Μπασκόνια και ο Πέδρο Μαρτίνεθ στόχευσαν στη ρακέτα. Έκλεισαν το καλάθι τους και άφησαν τον Ολυμπιακό παρά τα πρώτα 4/6 τρίποντα να σουτάρει τρίποντα σωρηδόν και να μην μπορεί να κάνει τίποτε άλλο. Από την άλλη, μείωσε και πέρασε μπροστά με τους ψηλούς του (Βόιτμαν και Πουαριέ). Όταν βρήκε ρυθμό; Έτρεξε στο τρανζίσιον και η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν απλά… απογοητευτική: Σε 2ο και 3ο δεκάλεπτο δέχθηκε 56 πόντους. Πόσους έβαλε; 23.

MVP: Ο Γιοχάνες Βόιτμαν έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό. Ο Γερμανός σέντερ ήταν ο λόγος που η Μπασκόνια έμενε κοντά, βρήκε ρυθμό για να απλώσει το παιχνίδι της και εν τέλει να φτάσει σε μία απόδοση που της επέτρεψε η κάκιστη άμυνα του Ολυμπιακού.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Στον έτερο ψηλό… Ο Βενσάν Πουαριέ προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στον Ολυμπιακό και έφτασε κοντά στο νταμπλ-νταμπλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Όταν ο Ολυμπιακός «αναγκάζεται» να ζήσει με το τρίποντό του οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος. 5/30 τρίποντα ενώ είναι ενδεικτικό πως η Μπασκόνια είχε 50 προσπάθειες στα δίποντα και 27 ο Ολυμπιακός. Ακόμα ένα; 43 -28 τα ριμπάουντ.

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: ΟΛΟ

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός λοιπόν ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς ευστοχώντας από μακριά. Είχε 3/5 τρίποντα, από Μάντζαρη, Σπανούλη και Πρίντεζη, ο τελευταίος έκανε ζημιά στο καλάθι των Βάσκων και από μέσα για το αρχικό 4-10, ωστόσο απροσεξίες κυρίως από τον Σπανούλη, έδωσαν μπάλες στην Μπασκόνια και μάλιστα στον αιφνιδιασμό. Είχε 3 λάθη ο Ολυμπιακός, 3 κλεψίματα η Μπασκόνια που μείωσε σε 9-13. Ο Μιλουτίνοφ είχε παίξει πάντως καλά τον Πουαριέ που φαίνονταν πως το «έβρισκαν» οι συμπαίκτες του. Ο Σπανούλης έκανε 4 τα τρίποντα του Ολυμπιακού (στα 6) ενώ ο Παπαπέτρου χρεώθηκε νωρίς με 2 φάουλ και στη συνέχεια έπαιξε στο «4» τον Σενγκέλια ο οποίος εκεί έχει πλεονέκτημα. Ο Μάντζαρης έδωσε ντράιβ και γκολ φάουλ αλλά η φάση του αγώνα βγήκε στο τέλος με άλεϊ ουπ και κάρφωμα του Βόιτμαν για το 16-21 στο 1ο δεκάλεπτο.

Αυτά τα ματς είναι… λεπτομέρειες: Ο Ολυμπιακός δεν παίρνει το ριμπάουντ (5 επιθετικά οι Βάσκοι, 1 αυτός), ο Σενγκέλια κάνει βήματα, βγάζει ασίστ στον Βόιτμαν και… γκολ φάουλ. Η άμυνα του Ολυμπιακού στην περιφέρεια ήταν καλή, είχε αφήσει στις 5 ασίστ τον αντίπαλό του, χαμηλά τους Γκρέιντζερ, Μπομπουά αλλά η πληγή ήταν μέσα (εκτός είχα 0/6 τρίποντα). Βόιτμαν αρχικά και στη συνέχεια Πουαριέ κοντά στο καλάθι έπλητταν τον Ολυμπιακό (50% δίποντα). Ο Πρίντεζης με τα γνωστά του πεταχτάρια από Σπανούλη και σε τρανζίσιον έκανε το 25-27, αλλά η Μπασκόνια με τους ψηλούς βρίσκονταν συνέχεια κοντά. Στο 15΄μπήκε ο Τόμπσον, ενάμιση λεπτό αργότερα βγήκε, ίσως και δίχως να ακουμπήσει μπάλα, και η Μπασκόνια με τον ίδιο τρόπο, με τον Πουαριέ μέσα, με 8 επιθετικά ριμπάουντ και ανοίγοντας το γήπεδο μετά την επιθετική άμυνά της, κατάφερε με ένα 9-0 σερί να περάσει μπροστά με 34-30. Ο Γκαρίνο πρωταγωνιστής: Τρίποντο, άμυνα, λέι απ…

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να πατήσει μέσα και το… έριξε στα τρίποντα. Πήγε στα 4/14, ενώ είναι ενδεικτικό πως μόνο σε μία φάση, κερδίζοντας 2 επιθετικά ριμπάουντ πήρε… τρία ακόμα τρίποντα. Δίχως σκέψη. Δίχως πάσα και κυκλοφορία. Η «τρικυμία» είχε επέλθει, ο Βιλντόζα από χαμένη κατοχή του Ολυμπιακού έκανε το 36-30 και το επιμέρους σκορ στο 2ο δεκάλεπτο ήταν… 20-9.

Δύο παρατηρήσεις: Δύο φορές γύρισε η μπάλα στα τελευταία 3-4΄΄ στον Σπανούλη. Από μία επίθεση είχαν Μιλουτίνοφ και Μακλίν.

Η… καλή μέρα φάνηκε και από το ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο. Λάθος επαναφορά και 8ο κλέψιμο η Μπασκόνια (8ο λάθος ο Ολυμπιακός). Ο Γκρέιντζερ πήρε στα βήματα τον Μάντζαρη και γκολ φάουλ, επίθεση και πάλι ποικιλία και αιφνιδιασμός του Μπομπουά, χαμένα ριμπάουντ, φάουλ που δεν γίνονταν να ανακόψουν αιφνιδιασμούς και… 42-30 στα πρώτα 2 λεπτά. Ο Πρίντεζης έδωσε ανάσα αλλά αντιαθλητικό του Μακλίν που είχε νεύρα, έφερε το 48-32 με ένα 12-2 επιμέρους. Η Μπασκόνια έβγαλε αιφνιδιασμό ακόμα και με μακρινή πάσα. Ο Μακλίν είχε δύο φάσεις, αλλά ήταν εκτός. Χρεώθηκε και με επιθετικό φάουλ ενώ στην άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» δέχονταν καλάθια από τον Μπομπουά μέσα με εκρηκτικό πρώτο βήμα περνώντας εύκολα τον προσωπικό του αντίπαλο και… τρίποντο (το 2ο τους) από τον Βόιτμαν για να ανέβει το σκορ στο 55-36 (19-6 επιμέρους). Όλα στραβά και ανάποδα, δέχθηκε και τεχνική ποινή για να ανέβει η διαφορά στο +22 και το 58-36.

Η Μπασκόνια είχε την ψυχολογία στο ύψιστο δυνατό, ο Ολυμπιακός στον… πάτο και η διαφορά με τον Σενγκέλια δεν άργησε να ξεπεράσει τους 30 πόντους για το 68-37. 3ο δεκάλεπτο; 72-44 με επιμέρους 38-14. Δέχθηκε 36 πόντους.

Πρίντεζης και Τόμπσον έκαναν το 82-49 στην τελευταία βασανιστική περίοδο για τον Ολυμπιακό, που είχε σαν σκοπό να μειώσει τη διαφορά αλλά η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα. Τελικό σκορ; 86-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54.