Παρ’ ολίγον 100 και τώρα το Κύπελλο!

Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2018 - 08:29

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΤΥΡΙΝΤΖΗΣ

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την… αγγαρεία στα Τρίκαλα απέναντι στον ουραγό του πρωταθλήματος και των… εφτά παικτών, έκανε το χρέος του και πλέον προσηλώνεται ψυχή τε και σώματι στον τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου (17:15/ ΕΡΤ1) απέναντι στην ΑΕΚ στο Ηράκλειο Κρήτης και τα «Δύο Αοράκια». Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 98-73, δίχως να πατήσουν το γκάζι ενώ τα Τρίκαλα στάθηκε αξιοπρεπέστατα. Νταμπλ-νταμπλ ο Μιλουτίνοφ με 20 πόντους και 18 ριμπάουντ, διψήφιοι οι Παπ και ο Πρίντεζης που… ξεκουράστηκε (16 λεπτά) όπως και ο Σπανούλης.

«ΚΛΕΙΔΙ»: Η διάθεση. Ξεκάθαρα… Όποτε έβγαζε διάθεση ο Ολυμπιακός σε άμυνα και ριμπάουντ τα πράγματα ήταν απλά. Όποτε «έπεφταν», τα Τρίκαλα μπορούσαν να σταθούν αξιοπρεπέστατα.

MVP: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε… όργια. Ο Σέρβος σέντερ πέτυχε 20 πόντους με 9/10 δίποντα, πήρε 18 ριμπάουντ και είχε 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, κανένα λάθος και συγκέντρωσε… 46 μονάδες στο ranking.

ΟΣΚΑΡ Β΄ΡΟΛΟΥ: Οι δύο Παπ: Παπανικολάου και Παπαπέτρου πέτυχαν 17 και 16 πόντους και είχαν μια μεστή παρουσία αν και ο πρώτος στην άμυνα δεν στάθηκε όπως συνηθίζει.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ: Ο Ολυμπιακός πέτυχε 62 πόντους στο ζωγραφιστό (13 πόντους στον αιφνιδιασμό) τη στιγμή που είχε 5/27 τρίποντα (18%).

ΣΕ ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ: Ο Κάιλ Ουίλτζερ δεν βοήθησε αυτή τη φορά. Είχε 0/4 σουτ όπως 0/4 σουτ είχε και ο Στρέλνιεκς ο οποίος μοίρασε 4 ασίστ.

Η ανάλυση του αγώνα…

Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός πως είδε απέναντι του τα Τρίκαλα με… 7 παίκτες, μπήκε με συγκέντρωση στο ματς και κοίταξε να κτυπήσει μέσα στη ρακέτα με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ για το αρχικό 0-7 ενώ στη συνέχεια με τους ίδιους, αύξησε το σκορ σε 2-11 με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 5/9 δίποντα. Κάπου έριξαν ρυθμό και άφησαν το μυαλό τους με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να μειώσουν σε 8-13, ωστόσο μετά τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, οι «ερυθρόλευκοι», παρά το γεγονός πως έχασαν αρκετά καλάθια από κάτω, έπαιρναν το επιθετικό και ο Μιλουτίνοφ τελείωνε για το 10-19 (8/15 δίποντα ο Ολυμπιακός). Δεν άργησε ο Παπανικολάου να κάνει το 13-23, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 19-24.

Η απόδοση του Ολυμπιακού και η ενέργεια έπεσε ακόμα περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο με αποτελέσματα τα Τρίκαλα να μειώσουν σε 27-31. Σαφέστατα αυτό δεν άρεσε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο και στη συνέχεια οι πειραιώτες αποφάσισαν να παίξουν άμυνα με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα 10-0 σερί, με τον Παπαπέτρου στον αιφνιδιασμό (6 πόντους) και τον Ρόμπερτςαπό τα 6.75μ. (2/14 τρίποντα ο Ολυμπιακός) να διαμορφώνουν το σκορ σε 31-48. Το 2ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-48 με επιμέρους 14-24.

Ο Ολυμπιακός δεν ήθελε να… αστειευτεί άλλο και μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, για το 36-54. Συνέχισε η άμυνα σε υψηλή ένταση, τα κλεψίματα του Ολυμπιακού έφτασαν τα 9 και οι πόντου στον αιφνιδιασμό με τον Πρίντεζη στους 11 για το 38-60. Τα Τρίκαλα δεν τα παρατούσαν, ευστόχησαν σε δύο μεγάλα τρίποντα (7/11) και έβγαλαν ωραία φάση στη καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού για να μειώσουν σε 47-66, ωστόσο ο Παπανικολάου με τρίποντο και στη συνέχεια ο Παπαπέτρου αύξησαν ξανά σε 47-71, για να ολοκληρωθεί το 3ο δεκάλεπτο με 57-74 (24-26 επιμέρους σκορ) με τα τρίποντα του Ολυμπιακού να είναι 3/20.

Παπαπέτρου με τρίποντο και Μιλουτίνοφ με γκολ φάουλ αύξησαν στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου σε 63-80, ωστόσο το 10/16 τρίποντο των Τρικάλων δεν άρεσε στον κόουτς Σφαιρόπουλο. Ο Ολυμπιακός σπατάλησε επιθέσεις, συνέχισε να είναι άστοχος από τα 6.75μ. ωστόσο ο Τόμπσον με δύο καλάθια και σουτ του Ρόμπερτς οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν σε 71-89. Τόμπσον και Παπαπέτρου έκαναν το 71-96 με το ματς να ολοκληρώνεται εν τέλει με 73-98.

Τα Δεκάλεπτα: 19-24, 33-48, 57-74, 73-98.

«Κράτος είναι ο Ολυμπιακός»

Μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση έστειλε ο κόσμος του Θρύλου, ο οποίος έχει δώσει δυναμικό «παρών» και στα Τρίκαλα στηρίζοντας την αγαπημένη του ομάδα.

MVP ο Μιλουτίνοφ (pic)

Ο Σέρβος σέντερ έκανε νταμπλ-νταμπλ στον αγώνα με τα Τρίκαλα (20 π. και 18 ρ.), κερδίζοντας με το σπαθί του τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.